Live Football : Scotland

Scottish Cup live scores, league table, football fixtures


 

02:56 (GMT+2)

30 July 2014

Results

Scotland – Scottish Cup

Saturday, 17 May 2014
F
T
St.Johnstone
2 - 0
Dundee United
Sunday, 13 April 2014
F
T
St.Johnstone
2 - 1
Aberdeen
Saturday, 12 April 2014
F
T
Rangers
1 - 3
Dundee United
Monday, 17 March 2014
F
T
Albion Rovers
0 - 2
Rangers
Sunday, 9 March 2014
F
T
Inverness CT
0 - 5
Dundee United
F
T
Rangers
1 - 1
Albion Rovers
Saturday, 8 March 2014
F
T
Raith Rovers
1 - 3
St.Johnstone
F
T
Aberdeen
1 - 0
Dumbarton
Tuesday, 18 February 2014
F
T
Inverness CT
2 - 0
Stranraer
Sunday, 9 February 2014
F
T
Dundee United
2 - 1
St. Mirren
Saturday, 8 February 2014
F
T
Celtic
1 - 2
Aberdeen
F
T
Hibernian
2 - 3
Raith Rovers
F
T
Albion Rovers
2 - 0
Stenhousemuir
F
T
Alloa Athletic
0 - 1
Dumbarton
F
T
Forfar Athletic
0 - 4
St.Johnstone
F
T
Stranraer
2 - 2
Inverness CT
Friday, 7 February 2014
F
T
Rangers
4 - 0
Dunfermline Athletic
Tuesday, 10 December 2013
A
E
T
Forfar Athletic
433 - 3
Brechin City
F
T
St. Mirren
3 - 0
Queen of South
F
T
Stranraer
4 - 1
Clyde
Wednesday, 4 December 2013
F
T
Dunfermline Athletic
1 - 0
Ayr United
Sunday, 1 December 2013
F
T
Partick Thistle
0 - 1
Aberdeen
F
T
Hearts
0 - 7
Celtic
Saturday, 30 November 2013
F
T
Falkirk
0 - 2
Rangers
F
T
Albion Rovers
1 - 0
Motherwell
F
T
Alloa Athletic
3 - 2
Stirling Albion
F
T
Ayr United
1 - 1
Dunfermline Athletic
F
T
Berwick Rangers
1 - 3
Dumbarton
F
T
Brechin City
1 - 1
Forfar Athletic
F
T
Clyde
1 - 1
Stranraer
F
T
Dundee FC
0 - 1
Raith Rovers
F
T
Inverness CT
4 - 0
Morton
F
T
Queen of South
2 - 2
St. Mirren
F
T
Ross County
0 - 1
Hibernian
F
T
St.Johnstone
2 - 0
Livingston
F
T
Stenhousemuir
3 - 0
Fraserburgh
Friday, 29 November 2013
F
T
Dundee United
5 - 2
Kilmarnock
Tuesday, 12 November 2013
A
E
T
Annan Athletic
2 - 4
Stenhousemuir
Saturday, 9 November 2013
F
T
Auchinleck Talbot
2 - 3
Stranraer
F
T
Berwick Rangers
3 - 1
Culter
Sunday, 3 November 2013
F
T
East Stirlingshire
0 - 2
Raith Rovers
Saturday, 2 November 2013
F
T
Culter
1 - 1
Berwick Rangers
F
T
Albion Rovers
1 - 0
Deveronvale
F
T
Alloa Athletic
3 - 0
Inverurie Loco Works
F
T
Arbroath
0 - 2
Brechin City
F
T
Ayr United
3 - 2
Queens Park
F
T
Clyde
2 - 1
Brora Rangers
F
T
Dumbarton
2 - 1
Cowdenbeath
F
T
Elgin City
3 - 5
Dunfermline Athletic
F
T
Forfar Athletic
2 - 1
East Fife
F
T
Fraserburgh
2 - 1
Montrose
F
T
Queen of South
1 - 0
Hamilton Academical
F
T
Stenhousemuir
2 - 2
Annan Athletic
F
T
Stranraer
2 - 2
Auchinleck Talbot
F
T
Turriff United
0 - 3
Stirling Albion
Friday, 1 November 2013
F
T
Rangers
3 - 0
Airdrieonians
Saturday, 19 October 2013
F
T
Annan Athletic
4 - 0
Buckie Th.
Saturday, 12 October 2013
F
T
Cove Rangers
0 - 3
Brora Rangers
F
T
Fraserburgh
2 - 0
Edinburgh C
F
T
Linlithgow Rose
1 - 3
Deveronvale
F
T
Preston
1 - 2
Queens Park
F
T
Whitehill
1 - 2
Stirling Albion
Sunday, 6 October 2013
F
T
East Stirlingshire
6 - 0
Threave Rovers
Saturday, 5 October 2013
F
T
Albion Rovers
1 - 0
Spartans FC
F
T
Auchinleck Talbot
4 - 0
St Cuthbert Wanderers
F
T
Berwick Rangers
2 - 1
Peterhead
F
T
Brora Rangers
1 - 1
Cove Rangers
F
T
Buckie Th.
0 - 0
Annan Athletic
F
T
Dalbeattie Star
0 - 1
Montrose
F
T
Deveronvale
2 - 2
Linlithgow Rose
F
T
Edinburgh C
4 - 4
Fraserburgh
F
T
Formartine Utd
0 - 2
Inverurie Loco Works
F
T
Gala Fairydean Rovers
0 - 3
Clyde
F
T
Keith
0 - 4
Elgin City
F
T
Newton Stewart
0 - 6
Culter
F
T
Queens Park
2 - 2
Preston
F
T
Stirling Albion
2 - 2
Whitehill
F
T
Turriff United
4 - 2
Wick Academy
Saturday, 21 September 2013
F
T
Culter
3 - 1
Lossiemouth
F
T
Newton Stewart
3 - 1
Fort William
Saturday, 14 September 2013
F
T
Brora Rangers
1 - 0
Vale of Leithen
F
T
Coldstream
0 - 6
Wick Academy
F
T
Deveronvale
5 - 0
Clachnacuddin
F
T
Edinburgh University
0 - 2
Spartans FC
F
T
Forres Mechanics
4 - 5
Keith
F
T
Fort William
0 - 0
Newton Stewart
F
T
Fraserburgh
4 - 0
Civil Service Strollers
F
T
Gala Fairydean Rovers
3 - 1
Glasgow Univ.
F
T
Girvan
1 - 5
Auchinleck Talbot
F
T
Golspie Sutherland
0 - 4
Edinburgh C
F
T
Hawick Royal Albert
0 - 1
St Cuthbert Wanderers
F
T
Huntly
3 - 4
Preston
F
T
Inverurie Loco Works
3 - 0
Burntisland Shipyard
F
T
Linlithgow Rose
2 - 0
Nairn County
F
T
Lossiemouth
0 - 0
Culter
F
T
Selkirk
1 - 3
Turriff United
F
T
Threave Rovers
3 - 0
Rothes
F
T
Wigtown & Bladnoch
3 - 4
Buckie Th.