Live Football : England

Live football scores, Live league tables


 

02:10 (GMT+2)

22 September 2014

England – Premier League

Saturday, 20 September 2014
F
T
Queens Park Rangers
2 - 2
Stoke City
F
T
Aston Villa
0 - 3
Arsenal
F
T
Burnley
0 - 0
Sunderland
F
T
Newcastle United
2 - 2
Hull City
F
T
Swansea City
0 - 1
Southampton
F
T
West Ham United
3 - 1
Liverpool
Sunday, 21 September 2014
F
T
Leicester City
5 - 3
Manchester United
F
T
Tottenham Hotspur
0 - 1
West Bromwich Albion
F
T
Everton
2 - 3
Crystal Palace
F
T
Manchester City
1 - 1
Chelsea

England – Championship

Saturday, 20 September 2014
F
T
Watford
1 - 1
AFC Bournemouth
F
T
Brighton & Hove Albion
0 - 0
Blackpool
F
T
Derby County
2 - 2
Cardiff City
F
T
Fulham
0 - 1
Blackburn Rovers
F
T
Leeds United
3 - 0
Huddersfield Town
F
T
Middlesbrough
4 - 0
Brentford
F
T
Millwall
0 - 0
Nottingham Forest
F
T
Norwich City
2 - 2
Birmingham City
F
T
Rotherham United
1 - 1
Charlton Athletic
F
T
Sheffield Wednesday
1 - 0
Reading
F
T
Wolverhampton Wanderers
1 - 0
Bolton Wanderers
Monday, 22 September 2014
20:45
Wigan Athletic
v
Ipswich Town

England – League 1

Saturday, 20 September 2014
F
T
Colchester United
0 - 0
Bradford City
F
T
Doncaster Rovers
3 - 2
Chesterfield
F
T
Fleetwood Town
3 - 3
Bristol City
F
T
Gillingham
0 - 0
Walsall
F
T
Milton Keynes Dons
6 - 1
Crewe Alexandra
F
T
Notts County
0 - 0
Oldham Athletic
F
T
Port Vale
2 - 1
Barnsley
F
T
Preston North End
2 - 0
Crawley Town
F
T
Rochdale
1 - 0
Coventry City
F
T
Scunthorpe United
1 - 2
Leyton Orient
F
T
Swindon Town
5 - 2
Sheffield United
F
T
Yeovil Town
1 - 0
Peterborough United

England – League 2

Saturday, 20 September 2014
F
T
AFC Wimbledon
1 - 0
Morecambe
F
T
Bury
3 - 1
Burton Albion
F
T
Cambridge United
0 - 1
Luton Town
F
T
Cheltenham Town
1 - 1
Dagenham & Redbridge
F
T
Mansfield Town
3 - 2
Carlisle United
F
T
Northampton Town
4 - 5
Accrington Stanley
F
T
Oxford United
0 - 0
Stevenage
F
T
Plymouth Argyle
2 - 0
Hartlepool United
F
T
Portsmouth
1 - 1
Wycombe Wanderers
F
T
Shrewsbury Town
0 - 0
Newport County
F
T
Tranmere Rovers
1 - 2
Exeter City
F
T
York City
2 - 3
Southend United

England – Conference Premier

Saturday, 20 September 2014
F
T
Aldershot Town
1 - 0
Lincoln
F
T
Alfreton Town
1 - 0
Nuneaton Town
F
T
Barnet
5 - 0
Altrincham
F
T
Bristol Rovers
2 - 0
Woking
F
T
Dartford
1 - 2
Forest Green Rovers
F
T
Eastleigh
1 - 0
Braintree Town
F
T
Halifax Town
5 - 0
Telford
F
T
Kidderminster Harriers
0 - 1
Grimsby Town
F
T
Macclesfield Town
3 - 0
Southport
F
T
Torquay United
2 - 0
Dover
F
T
Welling United
1 - 1
Gateshead FC
Monday, 22 September 2014
21:00
Chester FC
v
Wrexham

England – Conference North

Saturday, 20 September 2014
F
T
AFC Fylde
4 - 0
Worcester
F
T
Boston Utd.
2 - 0
Gloucester City
F
T
Bradford PA
0 - 0
Brackley Town
F
T
Chorley
2 - 0
Hednesford
F
T
Gainsborough
2 - 1
Stalybridge
F
T
Guiseley
4 - 0
Oxford City
F
T
Hyde FC
5 - 1
Lowestoft Town
F
T
Leamington
1 - 3
Harrogate
F
T
North Ferriby United
2 - 2
Barrow
F
T
Solihull Moors
2 - 2
Stockport
F
T
Tamworth
1 - 1
Colwyn Bay

England – Conference South

Saturday, 20 September 2014
F
T
Basingstoke
2 - 1
Boreham Wood
F
T
Bath City
2 - 0
Eastbourne Borough
F
T
Bishop Stortford
3 - 1
Whitehawk
F
T
Bromley
0 - 3
Gosport Borough
F
T
Chelmsford
3 - 2
Weston Super Mare
F
T
Ebbsfleet United
3 - 0
Sutton United
F
T
Hemel Hempstead
1 - 1
Hayes & Yeading United
F
T
Maidenhead U
0 - 2
Havant and W.
F
T
Staines Town
1 - 2
Farnborough
F
T
Wealdstone
0 - 3
St.Albans
Tuesday, 23 September 2014
20:45
Sileby Rangers
v
North Greenford United

England – Capital One Cup

Tuesday, 23 September 2014
20:45
Arsenal
v
Southampton
20:45
Cardiff City
v
AFC Bournemouth
20:45
Derby County
v
Reading
20:45
Leyton Orient
v
Sheffield United
20:45
Liverpool
v
Middlesbrough
20:45
Milton Keynes Dons
v
Bradford City
20:45
Shrewsbury Town
v
Norwich City
20:45
Sunderland
v
Stoke City
20:45
Swansea City
v
Everton
21:00
Fulham
v
Doncaster Rovers
Wednesday, 24 September 2014
20:45
Burton Albion
v
Brighton & Hove Albion
20:45
Chelsea
v
Bolton Wanderers
20:45
Crystal Palace
v
Newcastle United
20:45
Manchester City
v
Sheffield Wednesday
20:45
Tottenham Hotspur
v
Nottingham Forest
21:00
West Bromwich Albion
v
Hull City
Tuesday, 23 September 2014
20:45
Newport County
v
Swindon Town

England – Community Shield

Sunday, 10 August 2014
F
T
Arsenal
3 - 0
Manchester City
Saturday, 20 September 2014
F
T
Ashton United
1 - 0
Halesowen
F
T
Buxton
5 - 1
Belper Town
F
T
FC United
3 - 1
Grantham Town
F
T
Ilkeston FC
2 - 4
Ramsbottom United
F
T
Nantwich Town
3 - 1
Matlock Town
F
T
Rushall Olympic
3 - 1
Kings Lynn Town
F
T
Skelmersdale United
1 - 3
Barwell F.C.
F
T
Stamford AFC
1 - 1
Blyth Spartans
F
T
Stourbridge
0 - 1
Curzon
F
T
Whitby
2 - 2
Marine
F
T
Witton Albion
0 - 5
Trafford
F
T
Workington
1 - 1
Frickley Athletic
Tuesday, 23 September 2014
20:45
Ramsbottom United
v
Curzon
20:45
Skelmersdale United
v
Trafford
Saturday, 20 September 2014
F
T
Banbury United
1 - 1
St Neots Town
F
T
Burnham
2 - 2
Truro City
F
T
Cirencester Town
2 - 2
Chesham United
F
T
Corby Town
4 - 1
Paulton Rover
F
T
Dorchester Town
1 - 0
Hungerford Town
F
T
Dunstable Town FC
5 - 1
Chippenham Town
F
T
Frome Town
2 - 1
Cambridge C
F
T
Hereford United
2 - 1
Biggleswade Town
F
T
Histon
3 - 0
Weymouth
F
T
Hitchin Town
4 - 0
Redditch United
F
T
Poole Town F.C
3 - 1
Arlesey Town
F
T
Slough
4 - 1
Bideford AFC
Tuesday, 23 September 2014
20:45
Bideford AFC
v
Weymouth
20:45
Truro City
v
Frome Town

England – Isthmian League

Saturday, 20 September 2014
F
T
Billericay
2 - 3
Wingate & Finchley
F
T
Dulwich Hamlet
2 - 0
Hornchurch
F
T
Grays Athletic
0 - 1
Bognor Regis Town
F
T
Hampton & Richmond
2 - 1
East Thurrock United
F
T
Harrow Borough
2 - 0
Leiston
F
T
Leatherhead
0 - 2
Enfield Town
F
T
Lewes
0 - 2
Maidstone
F
T
Margate
4 - 2
Canvey
F
T
Metropolitan Police F.C
4 - 1
Bury Town
F
T
Peacehaven & Telscombe FC
1 - 1
VCD Athletic FC
F
T
Tonbridge Angels
3 - 3
Hendon
Monday, 22 September 2014
20:45
Billericay
v
Canvey
Tuesday, 23 September 2014
20:45
Dulwich Hamlet
v
Wingate & Finchley
20:45
Hampton & Richmond
v
Enfield Town
20:45
Harrow Borough
v
Hornchurch
20:45
Margate
v
Maidstone
20:45
Metropolitan Police F.C
v
Bognor Regis Town
20:45
Tonbridge Angels
v
Leiston
20:45
Witham Town
v
East Thurrock United
Wednesday, 24 September 2014
20:45
Grays Athletic
v
Bury Town
20:45
Leatherhead
v
Hendon
20:45
Lewes
v
VCD Athletic FC
20:45
Peacehaven & Telscombe FC
v
Kingstonian
Friday, 19 September 2014
F
T
Norwich U21
5 - 0
Leicester U21
F
T
Fulham U21
1 - 1
West Ham U21
Monday, 22 September 2014
15:30
Southampton U21
v
Everton U21
20:00
Sunderland U21
v
Tottenham U21
Thursday, 25 September 2014
20:00
Liverpool U21
v
Manchester City U21
Friday, 19 September 2014
F
T
Blackburn U21
5 - 2
Stoke City U21
Monday, 22 September 2014
14:00
Derby U21
v
Aston Villa U21
20:00
Arsenal U21
v
Newcastle U21
20:00
Reading U21
v
Bolton U21
20:00
West Bromwich Albion U21
v
Brighton & Hove Albion U21
20:00
Wolverhampton U21
v
Middlesbrough U21
Saturday, 18 October 2014
16:00
Aylesbury United
v
Thamesmead Town
16:00
Bashley
v
Sholing
16:00
Beaconsfield SYCOB
v
Faversham Town
16:00
Bedford
v
Chipstead
16:00
Brentwood Town
v
Redhill FC
16:00
Brigg Town
v
Padiham FC
16:00
Brighouse Town
v
Ossett Town
16:00
Burgess Hill Town
v
Aveley
16:00
Burnham Ramblers
v
Brightlingsea Regent
16:00
Burscough
v
Goole AFC
16:00
Chalfont St Peter
v
AFC Hayes
16:00
Chasetown
v
Norton United
16:00
Cheshunt
v
South Park
16:00
Cinderford Town
v
AFC Totton
16:00
Clevedon
v
Mangotsfield United
16:00
Clitheroe
v
Droylsden
16:00
Coalville
v
Mickleover Sports
16:00
Cray Wanderers
v
Hastings
16:00
Dereham Town
v
Hanwell Town
16:00
Didcot Town
v
Marlow
16:00
Egham Town FC
v
Bridgwater Town
16:00
Gresley
v
Tividale
16:00
Guernsey FC
v
Barton Rovers
16:00
Harlow Town
v
Wroxham
16:00
Harrogate Railway
v
Spennymoor Town FC
16:00
Heybridge Swifts
v
Herne Bay
16:00
Horsham
v
Sittingbourne
16:00
Hythe Town
v
Maldon & Tiptree
16:00
Kendal Town
v
Northwich Victoria
16:00
Kettering
v
Lincoln United
16:00
Lancaster City
v
Bamber Bridge
16:00
Larkhall Athletic
v
Shortwood United
16:00
Leek Town
v
Bedworth United
16:00
Leighton Town
v
Corinthian Casuals
16:00
Loughborough Dynamo
v
Kidsgrove Athletic
16:00
Market Drayton Town
v
Rainworth MW
16:00
Needham Market
v
Walton and Hersham
16:00
New Mills
v
Ossett Albion
16:00
Newcastle Town
v
Sutton Coldfield Town
16:00
North Greenford United
v
Chatham Town
16:00
Northwood
v
Waltham Abbey
16:00
Potters Bar Town
v
Royston Town
16:00
Radcliffe Borough
v
Darlington 1883
16:00
Ramsgate
v
Folkestone Invicta
16:00
Redbridge
v
Whyteleafe
16:00
Romford
v
Uxbridge
16:00
Romulus
v
Daventry Town
16:00
Rugby Town
v
Stafford Rangers
16:00
Salford City
v
Prescot Cables
16:00
Soham Town Rangers
v
Spalding United
16:00
St. Ives Town FC
v
Stratford Town
16:00
Stocksbridge Park Steels
v
Sheffield FC
16:00
Swindon Supermarine
v
Fleet Town
16:00
Taunton Town
v
Merthyr Town
16:00
Three Bridges
v
Carshalton Athletic
16:00
Thurrock
v
Tilbury
16:00
Tiverton
v
Wantage Town
16:00
Tooting & Mitcham
v
Aylesbury
16:00
Walton Casuals
v
East Grinstead Town
16:00
Ware
v
Great Wakering Rovers
16:00
Warrington Town
v
Mossley A.F.C.
16:00
Whitstable Town
v
AFC Sudbury
16:00
Wimborne Town
v
Godalming Town
16:00
Yate Town
v
North Leigh