Live Football : England

Live football scores, Live league tables


 

12:09 (GMT+2)

30 September 2014

England – Premier League

Saturday, 27 September 2014
F
T
Liverpool
1 - 1
Everton
F
T
Chelsea
3 - 0
Aston Villa
F
T
Crystal Palace
2 - 0
Leicester City
F
T
Hull City
2 - 4
Manchester City
F
T
Manchester United
2 - 1
West Ham United
F
T
Southampton
2 - 1
Queens Park Rangers
F
T
Sunderland
0 - 0
Swansea City
F
T
Arsenal
1 - 1
Tottenham Hotspur
Sunday, 28 September 2014
F
T
West Bromwich Albion
4 - 0
Burnley
Monday, 29 September 2014
F
T
Stoke City
1 - 0
Newcastle United

England – Championship

Saturday, 27 September 2014
F
T
AFC Bournemouth
2 - 0
Wigan Athletic
F
T
Birmingham City
1 - 2
Fulham
F
T
Blackburn Rovers
2 - 2
Watford
F
T
Blackpool
1 - 3
Norwich City
F
T
Bolton Wanderers
0 - 2
Derby County
F
T
Brentford
2 - 0
Leeds United
F
T
Cardiff City
2 - 1
Sheffield Wednesday
F
T
Charlton Athletic
0 - 0
Middlesbrough
F
T
Huddersfield Town
2 - 1
Millwall
F
T
Ipswich Town
2 - 0
Rotherham United
F
T
Nottingham Forest
0 - 0
Brighton & Hove Albion
Sunday, 28 September 2014
F
T
Reading
3 - 3
Wolverhampton Wanderers
Tuesday, 30 September 2014
20:45
Brighton & Hove Albion
v
Cardiff City
20:45
Derby County
v
AFC Bournemouth
20:45
Middlesbrough
v
Blackpool
20:45
Millwall
v
Birmingham City
20:45
Norwich City
v
Charlton Athletic
20:45
Rotherham United
v
Blackburn Rovers
20:45
Sheffield Wednesday
v
Ipswich Town
20:45
Watford
v
Brentford
20:45
Wigan Athletic
v
Nottingham Forest
Wednesday, 1 October 2014
20:45
Leeds United
v
Reading
20:45
Wolverhampton Wanderers
v
Huddersfield Town
21:00
Fulham
v
Bolton Wanderers

England – League 1

Saturday, 27 September 2014
F
T
Barnsley
0 - 3
Swindon Town
F
T
Bradford City
1 - 1
Port Vale
F
T
Bristol City
3 - 2
Milton Keynes Dons
F
T
Chesterfield
1 - 1
Notts County
F
T
Coventry City
0 - 2
Preston North End
F
T
Crawley Town
2 - 0
Yeovil Town
F
T
Crewe Alexandra
0 - 3
Colchester United
F
T
Leyton Orient
2 - 3
Rochdale
F
T
Oldham Athletic
3 - 2
Scunthorpe United
F
T
Peterborough United
1 - 0
Fleetwood Town
F
T
Sheffield United
2 - 1
Gillingham
F
T
Walsall
3 - 0
Doncaster Rovers
Tuesday, 30 September 2014
20:45
Crewe Alexandra
v
Notts County

England – League 2

Saturday, 27 September 2014
F
T
Accrington Stanley
1 - 0
Plymouth Argyle
F
T
Burton Albion
1 - 0
Cheltenham Town
F
T
Carlisle United
1 - 0
Tranmere Rovers
F
T
Dagenham & Redbridge
2 - 0
York City
F
T
Exeter City
2 - 1
Bury
F
T
Hartlepool United
0 - 0
Portsmouth
F
T
Luton Town
2 - 0
Oxford United
F
T
Morecambe
0 - 1
Northampton Town
F
T
Newport County
4 - 1
AFC Wimbledon
F
T
Southend United
1 - 0
Shrewsbury Town
F
T
Stevenage
3 - 0
Mansfield Town
F
T
Wycombe Wanderers
1 - 0
Cambridge United

England – Conference Premier

Saturday, 27 September 2014
F
T
Altrincham
0 - 4
Welling United
F
T
Braintree Town
0 - 0
Halifax Town
F
T
Dover
1 - 0
Alfreton Town
F
T
Forest Green Rovers
1 - 2
Barnet
F
T
Gateshead FC
1 - 1
Aldershot Town
F
T
Grimsby Town
3 - 0
Chester FC
F
T
Lincoln
2 - 0
Macclesfield Town
F
T
Nuneaton Town
1 - 2
Dartford
F
T
Southport
0 - 1
Bristol Rovers
F
T
Telford
4 - 3
Torquay United
F
T
Woking
2 - 3
Kidderminster Harriers
F
T
Wrexham
3 - 0
Eastleigh
Tuesday, 30 September 2014
20:45
Alfreton Town
v
Halifax Town
20:45
Altrincham
v
Macclesfield Town
20:45
Braintree Town
v
Barnet
20:45
Dover
v
Aldershot Town
20:45
Eastleigh
v
Bristol Rovers
20:45
Forest Green Rovers
v
Torquay United
20:45
Grimsby Town
v
Southport
20:45
Lincoln
v
Gateshead FC
20:45
Telford
v
Chester FC
20:45
Welling United
v
Dartford
20:45
Woking
v
Nuneaton Town
20:45
Wrexham
v
Kidderminster Harriers

England – Conference North

Tuesday, 30 September 2014
20:45
Worcester
v
Boston Utd.
Saturday, 27 September 2014
F
T
Abingdon United
0 - 2
Dorchester Town
F
T
Ashton United
1 - 1
Salford City
F
T
Barrow
0 - 1
Runcorn Town
F
T
Barwell F.C.
0 - 0
Norwich United
F
T
Bath City
1 - 1
Poole Town F.C
F
T
Beaconsfield SYCOB
1 - 3
Greenwich Borough
F
T
Bedworth United
1 - 1
Mickleover Sports
F
T
Billericay
2 - 1
Raynes Park Vale
F
T
Bishop Stortford
0 - 0
Tooting & Mitcham
F
T
Blaby & Whetstone Athletic
1 - 1
Stourbridge
F
T
Blackfield & Langley
0 - 0
Willand Rovers
F
T
Boreham Wood
3 - 2
East Preston
F
T
Boston Utd.
3 - 1
Dereham Town
F
T
Brackley Town
2 - 2
Farnborough
F
T
Bradford PA
2 - 2
AFC Fylde
F
T
Bridgwater Town
0 - 2
Basingstoke
F
T
Bromley
5 - 1
Uxbridge
F
T
Burnham
0 - 1
Canvey
F
T
Buxton
2 - 0
Newcastle Benfield
F
T
Chelmsford
6 - 0
Worthing
F
T
Chippenham Town
1 - 0
Ardley United
F
T
Chorley
1 - 0
Glossop North End
F
T
Cleethorpes Town
1 - 2
North Ferriby United
F
T
Coalville
0 - 0
Lowestoft Town
F
T
Colwyn Bay
3 - 2
Harrogate Railway
F
T
Curzon
1 - 0
Scarborough Athletic
F
T
Dorking Wanderers
2 - 2
Biggleswade Town
F
T
Droylsden
0 - 1
Guiseley
F
T
Dunston UTS
1 - 4
Spennymoor Town FC
F
T
Eastbourne Borough
1 - 1
Enfield Town
F
T
Ebbsfleet United
7 - 1
Hythe Town
F
T
Ellistown & Ibstock United
1 - 7
Halesowen
F
T
FC Romania
2 - 3
Sutton United
F
T
FC United
0 - 1
Lancaster City
F
T
Fleet Town
0 - 4
Burgess Hill Town
F
T
Folland Sports
1 - 1
Frome Town
F
T
Gainsborough
4 - 1
Farsley AFC
F
T
Grays Athletic
1 - 0
Hastings
F
T
Harrogate
1 - 2
Stockport
F
T
Havant and W.
3 - 0
Swindon Supermarine
F
T
Hemel Hempstead
2 - 0
Dunstable Town FC
F
T
Hendon
4 - 1
Leiston
F
T
Histon
0 - 0
Evesham United
F
T
Hitchin Town
0 - 3
Wingate & Finchley
F
T
Hyde FC
4 - 5
Marine
F
T
Ilkeston FC
1 - 0
Solihull Moors
F
T
Kettering
0 - 1
Chalfont St Peter
F
T
Kings Lynn Town
1 - 0
Hednesford
F
T
Larkhall Athletic
3 - 3
Gosport Borough
F
T
Leamington
4 - 1
Wroxham
F
T
Maidenhead U
4 - 0
Faversham Town
F
T
Maidstone
2 - 1
Brentwood Town
F
T
Margate
1 - 2
Barton Rovers
F
T
Metropolitan Police F.C
3 - 4
East Thurrock United
F
T
Needham Market
5 - 2
London Tigers
F
T
Norton United
2 - 1
Spalding United
F
T
Paulton Rover
1 - 1
Gloucester City
F
T
Redhill FC
2 - 1
Tonbridge Angels
F
T
Romford
0 - 0
Kingstonian
F
T
Shildon AFC
1 - 0
Stalybridge
F
T
Shortwood United
2 - 1
Oxford City
F
T
Skelmersdale United
1 - 4
Blyth Spartans
F
T
Staines Town
5 - 0
Leverstock Green
F
T
Stamford AFC
1 - 2
Grantham Town
F
T
Tamworth
2 - 1
Rushall Olympic
F
T
Tividale
2 - 2
Leek Town
F
T
VCD Athletic FC
0 - 4
Harrow Borough
F
T
Waltham Abbey
1 - 0
North Greenford United
F
T
Warrington Town
0 - 0
Sheffield FC
F
T
Wealdstone
1 - 1
Concord Rangers
F
T
Weston Super Mare
3 - 0
Banbury United
F
T
Weymouth
4 - 1
Bideford AFC
F
T
Whitehawk
2 - 1
Merstham
F
T
Winchester City
3 - 3
Newport Isle of Wight
F
T
Witham Town
4 - 2
Lewes
F
T
Worcester
3 - 1
Rugby Town
F
T
Workington
0 - 1
Bamber Bridge
Sunday, 28 September 2014
F
T
Thurrock
0 - 2
Aveley
F
T
Hayes & Yeading United
0 - 1
St.Albans
Monday, 29 September 2014
F
T
Farnborough
0 - 1
Brackley Town
A
E
T
Kingstonian
5 - 3
Romford
Tuesday, 30 September 2014
20:45
AFC Fylde
v
Bradford PA
20:45
Biggleswade Town
v
Dorking Wanderers
20:45
Concord Rangers
v
Wealdstone
20:45
Enfield Town
v
Eastbourne Borough
20:45
Gloucester City
v
Paulton Rover
20:45
Gosport Borough
v
Larkhall Athletic
20:45
Lowestoft Town
v
Coalville
20:45
Mickleover Sports
v
Bedworth United
20:45
Newport Isle of Wight
v
Winchester City
20:45
Norwich United
v
Barwell F.C.
20:45
Poole Town F.C
v
Bath City
20:45
Salford City
v
Ashton United
20:45
Sheffield FC
v
Warrington Town
20:45
Stourbridge
v
Blaby & Whetstone Athletic
20:45
Tooting & Mitcham
v
Bishop Stortford
Wednesday, 1 October 2014
20:45
Evesham United
v
Histon
20:45
Frome Town
v
Folland Sports
20:45
Leek Town
v
Tividale
20:45
Willand Rovers
v
Blackfield & Langley

England – Conference South

Saturday, 20 September 2014
F
T
Basingstoke
2 - 1
Boreham Wood
F
T
Bath City
2 - 0
Eastbourne Borough
F
T
Bishop Stortford
3 - 1
Whitehawk
F
T
Bromley
0 - 3
Gosport Borough
F
T
Chelmsford
3 - 2
Weston Super Mare
F
T
Ebbsfleet United
3 - 0
Sutton United
F
T
Hemel Hempstead
1 - 1
Hayes & Yeading United
F
T
Maidenhead U
0 - 2
Havant and W.
F
T
Staines Town
1 - 2
Farnborough
F
T
Wealdstone
0 - 3
St.Albans

England – Capital One Cup

Tuesday, 23 September 2014
F
T
Arsenal
1 - 2
Southampton
F
T
Cardiff City
0 - 3
AFC Bournemouth
F
T
Derby County
2 - 0
Reading
F
T
Leyton Orient
0 - 1
Sheffield United
A
E
T
Liverpool
14132 - 2
Middlesbrough
F
T
Milton Keynes Dons
2 - 0
Bradford City
F
T
Shrewsbury Town
1 - 0
Norwich City
F
T
Sunderland
1 - 2
Stoke City
F
T
Swansea City
3 - 0
Everton
F
T
Fulham
2 - 1
Doncaster Rovers
Wednesday, 24 September 2014
F
T
Burton Albion
0 - 3
Brighton & Hove Albion
F
T
Chelsea
2 - 1
Bolton Wanderers
F
T
Manchester City
7 - 0
Sheffield Wednesday
F
T
Tottenham Hotspur
3 - 1
Nottingham Forest
A
E
T
Crystal Palace
2 - 3
Newcastle United
F
T
West Bromwich Albion
3 - 2
Hull City
Tuesday, 23 September 2014
F
T
Newport County
1 - 2
Swindon Town

England – Community Shield

Sunday, 10 August 2014
F
T
Arsenal
3 - 0
Manchester City
Saturday, 27 September 2014
F
T
Belper Town
5 - 0
Witton Albion
F
T
Frickley Athletic
4 - 2
Ramsbottom United
F
T
Matlock Town
0 - 1
Whitby
F
T
Trafford
4 - 0
Nantwich Town
Monday, 29 September 2014
F
T
Ilkeston FC
1 - 0
Marine
Tuesday, 30 September 2014
20:45
Buxton
v
Curzon
20:45
Skelmersdale United
v
Belper Town
20:45
Witton Albion
v
Frickley Athletic
Wednesday, 1 October 2014
20:45
Whitby
v
Grantham Town
Saturday, 27 September 2014
F
T
Arlesey Town
1 - 3
St Neots Town
F
T
Hereford United
0 - 2
Hungerford Town
F
T
Truro City
1 - 2
Slough
Tuesday, 30 September 2014
20:45
Banbury United
v
Cambridge C
20:45
Burnham
v
Bideford AFC
20:45
Chippenham Town
v
Hereford United
20:45
Cirencester Town
v
Dorchester Town
20:45
Histon
v
Hitchin Town
20:45
Hungerford Town
v
Dunstable Town FC
Wednesday, 1 October 2014
20:45
Corby Town
v
Slough

England – Isthmian League

Saturday, 27 September 2014
F
T
Bury Town
1 - 2
Peacehaven & Telscombe FC
F
T
Hornchurch
0 - 1
Hampton & Richmond
Tuesday, 30 September 2014
20:45
Dulwich Hamlet
v
Bury Town
20:45
East Thurrock United
v
Tonbridge Angels
20:45
Hampton & Richmond
v
Leatherhead
20:45
Harrow Borough
v
Bognor Regis Town
20:45
Hornchurch
v
Hendon
20:45
Leiston
v
VCD Athletic FC
20:45
Margate
v
Metropolitan Police F.C
P
o
s
t
Wingate & Finchley
v
Kingstonian
20:45
Witham Town
v
Maidstone
Wednesday, 1 October 2014
20:45
Grays Athletic
v
Canvey
20:45
Lewes
v
Peacehaven & Telscombe FC
Saturday, 27 September 2014
F
T
Leicester U21
1 - 1
Chelsea U21
Monday, 29 September 2014
F
T
Southampton U21
2 - 0
Norwich U21
F
T
Tottenham U21
1 - 2
Manchester United U21
F
T
West Ham U21
2 - 0
Sunderland U21
Monday, 29 September 2014
F
T
Aston Villa U21
3 - 0
Bolton U21
F
T
Blackburn U21
0 - 1
Reading U21
F
T
Brighton & Hove Albion U21
1 - 1
Wolverhampton U21
F
T
Middlesbrough U21
2 - 0
West Bromwich Albion U21
Saturday, 18 October 2014
16:00
Aylesbury United
v
Thamesmead Town
16:00
Bashley
v
Sholing
16:00
Beaconsfield SYCOB
v
Faversham Town
16:00
Bedford
v
Chipstead
16:00
Brentwood Town
v
Redhill FC
16:00
Brigg Town
v
Padiham FC
16:00
Brighouse Town
v
Ossett Town
16:00
Burgess Hill Town
v
Aveley
16:00
Burnham Ramblers
v
Brightlingsea Regent
16:00
Burscough
v
Goole AFC
16:00
Chalfont St Peter
v
AFC Hayes
16:00
Chasetown
v
Norton United
16:00
Cheshunt
v
South Park
16:00
Cinderford Town
v
AFC Totton
16:00
Clevedon
v
Mangotsfield United
16:00
Clitheroe
v
Droylsden
16:00
Coalville
v
Mickleover Sports
16:00
Cray Wanderers
v
Hastings
16:00
Dereham Town
v
Hanwell Town
16:00
Didcot Town
v
Marlow
16:00
Egham Town FC
v
Bridgwater Town
16:00
Gresley
v
Tividale
16:00
Guernsey FC
v
Barton Rovers
16:00
Harlow Town
v
Wroxham
16:00
Harrogate Railway
v
Spennymoor Town FC
16:00
Heybridge Swifts
v
Herne Bay
16:00
Horsham
v
Sittingbourne
16:00
Hythe Town
v
Maldon & Tiptree
16:00
Kendal Town
v
Northwich Victoria
16:00
Kettering
v
Lincoln United
16:00
Lancaster City
v
Bamber Bridge
16:00
Larkhall Athletic
v
Shortwood United
16:00
Leek Town
v
Bedworth United
16:00
Leighton Town
v
Corinthian Casuals
16:00
Loughborough Dynamo
v
Kidsgrove Athletic
16:00
Market Drayton Town
v
Rainworth MW
16:00
Needham Market
v
Walton and Hersham
16:00
New Mills
v
Ossett Albion
16:00
Newcastle Town
v
Sutton Coldfield Town
16:00
North Greenford United
v
Chatham Town
16:00
Northwood
v
Waltham Abbey
16:00
Potters Bar Town
v
Royston Town
16:00
Radcliffe Borough
v
Darlington 1883
16:00
Ramsgate
v
Folkestone Invicta
16:00
Redbridge
v
Whyteleafe
16:00
Romford
v
Uxbridge
16:00
Romulus
v
Daventry Town
16:00
Rugby Town
v
Stafford Rangers
16:00
Salford City
v
Prescot Cables
16:00
Soham Town Rangers
v
Spalding United
16:00
St. Ives Town FC
v
Stratford Town
16:00
Stocksbridge Park Steels
v
Sheffield FC
16:00
Swindon Supermarine
v
Fleet Town
16:00
Taunton Town
v
Merthyr Town
16:00
Three Bridges
v
Carshalton Athletic
16:00
Thurrock
v
Tilbury
16:00
Tiverton
v
Wantage Town
16:00
Tooting & Mitcham
v
Aylesbury
16:00
Walton Casuals
v
East Grinstead Town
16:00
Ware
v
Great Wakering Rovers
16:00
Warrington Town
v
Mossley A.F.C.
16:00
Whitstable Town
v
AFC Sudbury
16:00
Wimborne Town
v
Godalming Town
16:00
Yate Town
v
North Leigh