Live Football : England

Live football scores, Live league tables


 

18:10 (GMT+2)

30 August 2014

England – Premier League

Saturday, 30 August 2014
F
T
Burnley
0 - 0
Manchester United
F
T
Manchester City
0 - 1
Stoke City
F
T
Newcastle United
3 - 3
Crystal Palace
F
T
Queens Park Rangers
1 - 0
Sunderland
F
T
Swansea City
3 - 0
West Bromwich Albion
F
T
West Ham United
1 - 3
Southampton
18:30
Everton
v
Chelsea
Sunday, 31 August 2014
14:30
Aston Villa
v
Hull City
14:30
Tottenham Hotspur
v
Liverpool
17:00
Leicester City
v
Arsenal

England – Championship

Saturday, 30 August 2014
F
T
Sheffield Wednesday
0 - 1
Nottingham Forest
F
T
Brighton & Hove Albion
2 - 2
Charlton Athletic
F
T
Derby County
1 - 1
Ipswich Town
F
T
Fulham
1 - 1
Cardiff City
F
T
Leeds United
1 - 0
Bolton Wanderers
F
T
Middlesbrough
0 - 1
Reading
F
T
Millwall
2 - 1
Blackpool
F
T
Norwich City
1 - 1
AFC Bournemouth
F
T
Rotherham United
0 - 2
Brentford
F
T
Watford
4 - 2
Huddersfield Town
F
T
Wigan Athletic
4 - 0
Birmingham City
F
T
Wolverhampton Wanderers
3 - 1
Blackburn Rovers

England – League 1

Saturday, 30 August 2014
F
T
Colchester United
1 - 3
Peterborough United
F
T
Doncaster Rovers
0 - 2
Oldham Athletic
F
T
Fleetwood Town
1 - 1
Leyton Orient
F
T
Gillingham
2 - 0
Crewe Alexandra
F
T
Milton Keynes Dons
2 - 0
Crawley Town
F
T
Port Vale
1 - 2
Chesterfield
F
T
Preston North End
1 - 1
Sheffield United
F
T
Rochdale
0 - 2
Bradford City
F
T
Scunthorpe United
2 - 1
Walsall
F
T
Swindon Town
1 - 1
Coventry City
F
T
Yeovil Town
1 - 1
Barnsley
Sunday, 31 August 2014
16:00
Notts County
v
Bristol City

England – League 2

Saturday, 30 August 2014
F
T
AFC Wimbledon
2 - 3
Stevenage
F
T
Bury
2 - 1
Accrington Stanley
F
T
Cambridge United
5 - 0
Carlisle United
F
T
Cheltenham Town
1 - 0
Hartlepool United
F
T
Northampton Town
1 - 0
Exeter City
F
T
Oxford United
3 - 3
Dagenham & Redbridge
F
T
Plymouth Argyle
2 - 0
Southend United
F
T
Portsmouth
0 - 1
Newport County
F
T
Shrewsbury Town
2 - 0
Luton Town
F
T
Tranmere Rovers
2 - 1
Morecambe
F
T
York City
0 - 0
Wycombe Wanderers
F
T
Mansfield Town
1 - 2
Burton Albion

England – Conference Premier

Saturday, 30 August 2014
F
T
Aldershot Town
2 - 1
Grimsby Town
F
T
Alfreton Town
0 - 2
Braintree Town
F
T
Bristol Rovers
2 - 1
Halifax Town
F
T
Dartford
2 - 1
Telford
F
T
Dover
0 - 1
Kidderminster Harriers
F
T
Gateshead FC
2 - 1
Chester FC
F
T
Lincoln
1 - 3
Torquay United
F
T
Macclesfield Town
2 - 0
Eastleigh
F
T
Nuneaton Town
2 - 1
Altrincham
F
T
Southport
0 - 2
Barnet
F
T
Welling United
1 - 1
Forest Green Rovers
F
T
Wrexham
1 - 2
Woking

England – Conference North

Saturday, 30 August 2014
F
T
AFC Fylde
3 - 1
Hednesford
F
T
Boston Utd.
1 - 1
Stalybridge
F
T
Chorley
2 - 1
Brackley Town
F
T
Gainsborough
1 - 0
Bradford PA
F
T
Guiseley
1 - 4
Gloucester City
F
T
Harrogate
1 - 0
Oxford City
F
T
Hyde FC
2 - 2
Tamworth
F
T
Leamington
0 - 3
Colwyn Bay
F
T
Solihull Moors
3 - 4
Barrow
F
T
Stockport
3 - 0
Lowestoft Town
F
T
Worcester
2 - 1
North Ferriby United

England – Conference South

Saturday, 30 August 2014
F
T
Basingstoke
1 - 0
Ebbsfleet United
F
T
Boreham Wood
1 - 2
Bath City
F
T
Chelmsford
1 - 3
Staines Town
F
T
Concord Rangers
0 - 0
Gosport Borough
F
T
Havant and W.
0 - 1
Bishop Stortford
F
T
Maidenhead U
0 - 0
Eastbourne Borough
F
T
St.Albans
2 - 4
Sutton United
F
T
Wealdstone
0 - 4
Bromley
F
T
Weston Super Mare
2 - 2
Hayes & Yeading United
F
T
Whitehawk
1 - 1
Farnborough
Tuesday, 26 August 2014
F
T
St Margaretsbury
6 - 2
Halstead Town
Friday, 29 August 2014
F
T
Beaconsfield Sycob
5 - 1
Didcot Town
F
T
Mickleover Sports
3 - 1
Thurnby Nirvana
F
T
Romulus
3 - 1
Causeway United
F
T
Thetford Town
0 - 3
Norwich United
F
T
Wantage Town
3 - 2
Kidlington
Saturday, 30 August 2014
16:00
Abingdon United
v
Egham Town
16:00
Alresford Town
v
Sherborne Town
16:00
Armthorpe Welfare
v
Marske United
16:00
Ashford Town
v
Daventry Town
16:00
Ashford United
v
Chipstead
16:00
Aveley
v
Basildon United
16:00
Aylesbury United
v
Aylesbury FC
16:00
Barkingside
v
Wivenhoe Town
16:00
Basford United
v
Sheffield FC
16:00
Bashley
v
Winchester City
16:00
Bedfont and Feltham
v
Leighton
16:00
Bemerton Heath Harlequins
v
Bournemouth FC
16:00
Bishop Auckland
v
Jarrow Roofing Boldon
16:00
Bishop's Cleeve
v
Ascot United
16:00
Blaby Whetstone Athletic
v
Stratford Town
16:00
Blackfield Langley
v
Highworth Town
16:00
Bodmin Town
v
Witheridge
16:00
Bowers and Pitsea
v
Colney Heath
16:00
Bradford Town
v
Wootton Bassett Town
16:00
Brentwood Town
v
Potters Bar Town
16:00
Bridgwater Town
v
Brislington
16:00
Bridlington Town
v
Northallerton Town
16:00
Burgess Hill
v
Eastbourne Town
16:00
Burnham Ramblers
v
Hadleigh United
16:00
Burscough
v
Moosley AFC
16:00
Canterbury City
v
Padiham
16:00
Carlton Town
v
Worksop Parramore
16:00
Chatham Town
v
Whyteleafe
16:00
Cheltenham Saracens
v
Fleet Town
16:00
Cheshunt
v
Thurrock
16:00
Cinderford Town
v
Horndean
16:00
Clipstone
v
Loughborough University
16:00
Clitheroe
v
Seaham Red Star
16:00
Codicote
v
Tilbury
16:00
Cogenhoe United
v
Kettering Town
16:00
Coleshill Town
v
Bromsgrove Sporting
16:00
Congleton Town
v
Salford City
16:00
Consett
v
Whickham
16:00
Coventry Sphinx
v
Bedworth United
16:00
Cowes Sports FC
v
Yate Town
16:00
Cray
v
Molesey FC
16:00
Deal Town
v
Chessington Hook United
16:00
Dereham Town
v
St Ives Town
16:00
Droylsden
v
Runcorn Linnets
16:00
Dudley Town
v
Market Drayton Town
16:00
Dunston
v
Durham City
16:00
East Grinstead Town
v
Raynes Park Vale
16:00
East Preston
v
Holmesdale
16:00
Eastbourne Town
v
Hastings Utd.
16:00
Ellistown and Ibstock United
v
Kirby Muxloe
16:00
Epsom Ewell
v
Croydon
16:00
Evesham
v
Kidsgrove Athletic
16:00
Fareham Town
v
Longwell Green Sports
16:00
Farsley AFC
v
Athersley Recreation
16:00
Faversham Town
v
Westfield Surrey
16:00
Fisher
v
Ramsgate
16:00
Garforth Town
v
Harrogate Railway Athletic
16:00
Godmanchester Rovers
v
Newmarket Town
16:00
Gresley
v
Cleethorpes Town
16:00
Hanwell Town
v
Biggleswade United
16:00
Hanworth Villa
v
North Greenford United
16:00
Harefield United
v
Leverstock Green
16:00
Hartley Wintney
v
Frimley Green
16:00
Hayes AFC
v
Holmer Green
16:00
Hertford Town
v
Great Wakering Rovers
16:00
Holbeach United
v
Boston Town
16:00
Horsham
v
Corinthian-Casuals
16:00
Ipswich Wanderers
v
Hoddesdon Town
16:00
Kempston Rovers
v
Sileby Rangers
16:00
Knaphill
v
Badshot Lea
16:00
Knaresborough Town
v
West Allotment Celtic
16:00
Leek Town
v
Lichfield City
16:00
Lincoln Utd.
v
Brigg Town
16:00
London Tigers
v
Clacton
16:00
Lordswood
v
Hythe Town
16:00
Loughborough Dynamo
v
Coalville
16:00
Maldon and Tiptree
v
London Colney
16:00
Maltby Main
v
Glossop North End
16:00
Mangotsfield Utd.
v
Cribbs
16:00
Merthyr Town
v
Larkhall Athletic
16:00
Milton United
v
Marlow
16:00
Mole Valley SCR
v
Carshalton Athletic
16:00
Needham Market
v
Soham Town Rangers
16:00
New Mills
v
Squires Gate
16:00
Newcastle Benfield FC
v
Kendal Town
16:00
Newcastle Town
v
Chasetown
16:00
Newport Isle of Wight
v
Winterbourne United
16:00
North Leigh
v
Flackwell Heath
16:00
Northwich 1874
v
Prescot Cables
16:00
Northwich Victoria
v
Emley AFC
16:00
Northwood
v
Kings Langley
16:00
Odd Down
v
Willand Rovers
16:00
Padiham
v
Shildon
16:00
Peterborough Northern Star
v
Mildenhall Town FC
16:00
Portchester AFC
v
Folland Sports
16:00
Radcliffe Borough
v
Atherton Collieries
16:00
Rainworth Miners Welfare
v
Staveley MW
16:00
Redbridge
v
Sudbury AFC
16:00
Redhill
v
Horsham YMCA
16:00
Retford United
v
Holwell Sports
16:00
Ringmer
v
Merstham
16:00
Royston Town
v
Brightlingsea Regent
16:00
Runcorn Town
v
Goole
16:00
Rushden and Diamonds
v
Bedford Town
16:00
Saffron Walden Town FC
v
Welwyn Garden City
16:00
Shawbury United
v
Tividale
16:00
Shepshed Dynamo
v
Quorn
16:00
Shepton Mallet
v
Saltash United
16:00
Sholing
v
Bristol Manor Farm
16:00
Shrivenham
v
Shortwood United
16:00
Sittingbourne
v
Dorking Wanderers
16:00
Slimbridge
v
Chalfont St Peter
16:00
South Park
v
Thamesmead Town
16:00
Spalding United
v
Heanor Town
16:00
Sporting Khalsa
v
Tipton Town
16:00
Stafford Town
v
Norton United
16:00
Staines Lammas
v
Barton Rovers
16:00
Stockport Sports
v
Ossett Town
16:00
Stocksbridge Park Steels
v
Bamber Bridge
16:00
Sutton Coldfield Town
v
Brocton
16:00
Swindon Supermarine
v
Hallen
16:00
Tadcaster Albion
v
Spennymoor Town
16:00
Taunton Town
v
Clevedon Town
16:00
Thame Utd
v
Highmoor Ibis
16:00
Tiverton
v
Plymouth Parkway
16:00
Tooting and Mitcham
v
Three Bridges
16:00
Totton
v
Gillingham Town
16:00
Walsall Wood
v
Stafford Rangers
16:00
Waltham Abbey
v
Cockfosters
16:00
Walton Casuals
v
Whitstable Town
16:00
Walton and Hersham
v
Herne Bay
16:00
Ware
v
Felixstowe Walton United
16:00
Warrington Town
v
Barton Town Old Boys
16:00
Washington
v
Lancaster
16:00
Wellington
v
Stourport Swifts
16:00
West Auckland Town
v
Darlington 1883
16:00
West Didsbury and Chorlton
v
Brighouse Town
16:00
Westfields
v
Rugby Town
16:00
Whitton United
v
Haverhill Borough
16:00
Wimborne Town
v
St Austell
16:00
Windsor
v
Godalming Town
16:00
Winterton Rangers FC
v
Ossett Albion
16:00
Wisbech Town
v
Kirkley Pakefield
16:00
Worthing
v
Guernsey
16:00
Wroxham
v
Great Yarmouth Town
16:00
Wulfrunians
v
Boldmere St. Michaels
Sunday, 31 August 2014
16:00
Albion Sports
v
Ashington
16:00
Baldock Town
v
Harlow Town
16:00
Canterbury City
v
Pagham
16:00
Dunstable Town
v
Uxbridge
16:00
Erith and Belvedere
v
Folkestone Invicta
16:00
Greenwich Borough
v
St Francis Rangers
16:00
Littlehampton Town
v
Shoreham
16:00
Romania FC
v
Heybridge Swifts
16:00
Scarborough Athletic
v
North Shields

England – Capital One Cup

Tuesday, 26 August 2014
F
T
AFC Bournemouth
3 - 0
Northampton Town
F
T
Brentford
0 - 1
Fulham
F
T
Burnley
0 - 1
Sheffield Wednesday
A
E
T
Crewe Alexandra
2 - 3
Bolton Wanderers
F
T
Derby County
1 - 0
Charlton Athletic
F
T
Gillingham
0 - 1
Newcastle United
F
T
Huddersfield Town
0 - 2
Nottingham Forest
F
T
Leicester City
0 - 1
Shrewsbury Town
F
T
Middlesbrough
3 - 1
Preston North End
F
T
Millwall
0 - 2
Southampton
F
T
Norwich City
3 - 1
Crawley Town
F
T
Port Vale
2 - 3
Cardiff City
F
T
Scunthorpe United
0 - 1
Reading
F
T
Swansea City
1 - 0
Rotherham United
A
E
T
Swindon Town
2 - 4
Brighton & Hove Albion
F
T
Walsall
0 - 3
Crystal Palace
F
T
Watford
1 - 2
Doncaster Rovers
A
E
T
West Ham United
451 - 1
Sheffield United
F
T
Milton Keynes Dons
4 - 0
Manchester United
A
E
T
West Bromwich Albion
761 - 1
Oxford United
Wednesday, 27 August 2014
F
T
Aston Villa
0 - 1
Leyton Orient
F
T
Birmingham City
0 - 3
Sunderland
F
T
Bradford City
2 - 1
Leeds United
F
T
Burton Albion
1 - 0
Queens Park Rangers
F
T
Stoke City
3 - 0
Portsmouth

England – Community Shield

Sunday, 10 August 2014
F
T
Arsenal
3 - 0
Manchester City
Tuesday, 2 September 2014
20:30
Crewe Alexandra
v
Rochdale
20:30
Oldham Athletic
v
Bradford City
20:45
AFC Wimbledon
v
Southend United
20:45
Accrington Stanley
v
Carlisle United
20:45
Barnsley
v
York City
20:45
Cheltenham Town
v
Oxford United
20:45
Crawley Town
v
Cambridge United
20:45
Fleetwood Town
v
Morecambe
20:45
Notts County
v
Mansfield Town
20:45
Peterborough United
v
Leyton Orient
20:45
Preston North End
v
Shrewsbury Town
20:45
Scunthorpe United
v
Chesterfield
20:45
Stevenage
v
Gillingham
20:45
Wycombe Wanderers
v
Coventry City
20:45
Yeovil Town
v
Portsmouth
Friday, 29 August 2014
F
T
Matlock Town
3 - 1
Barwell F.C.
Saturday, 30 August 2014
16:00
Ashton United
v
Stamford AFC
16:00
FC United
v
Ramsbottom United
16:00
Grantham Town
v
Belper Town
16:00
Halesowen
v
Blyth Spartans
16:00
Ilkeston FC
v
Curzon
16:00
Kings Lynn
v
Trafford
16:00
Marine
v
Buxton
16:00
Nantwich Town
v
Frickley Athletic
16:00
Rushall Olympic
v
Skelmersdale United
16:00
Whitby
v
Witton Albion
16:00
Workington
v
Stourbridge
Monday, 1 September 2014
20:45
Curzon
v
Workington
Saturday, 30 August 2014
F
T
Bideford AFC
3 - 0
Arlesey Town
F
T
Cambridge C
0 - 1
Weymouth
F
T
Chippenham Town
0 - 1
Hungerford Town
F
T
Corby Town
1 - 0
Truro City
16:00
Dorchester Town
v
Chesham United
F
T
Dunstable Town FC
2 - 1
Redditch United
F
T
Frome Town
4 - 2
Banbury United
16:00
Hereford United
v
Burnham
F
T
Hitchin Town
0 - 0
Cirencester Town
F
T
Poole Town F.C
1 - 0
Biggleswade Town
F
T
Slough
1 - 1
Histon
16:00
St Neots Town
v
Paulton Rover

England – Isthmian League

Saturday, 30 August 2014
F
T
Billericay
2 - 1
Dulwich Hamlet
F
T
Bury Town
1 - 1
Bognor Regis Town
F
T
East Thurrock United
1 - 3
Harrow Borough
F
T
Hampton & Richmond
2 - 1
Lewes
F
T
Hendon
0 - 3
Enfield Town
F
T
Maidstone
5 - 2
Canvey
F
T
Margate
1 - 1
Leiston
F
T
Metropolitan Police F.C
3 - 3
Leatherhead
F
T
Tonbridge Angels
0 - 2
Kingstonian
F
T
VCD Athletic FC
2 - 0
Witham Town
F
T
Wingate & Finchley
1 - 0
Hornchurch
Sunday, 31 August 2014
16:00
Grays Athletic
v
Peacehaven & Telscombe FC
Monday, 1 September 2014
20:45
Kingstonian
v
Bury Town
Tuesday, 26 August 2014
F
T
Manchester City U21
1 - 1
Sunderland U21
Sunday, 31 August 2014
16:00
Manchester City U21
v
West Ham U21
Tuesday, 26 August 2014
F
T
Middlesbrough U21
2 - 1
Brighton & Hove Albion U21
Wednesday, 27 August 2014
F
T
Wolverhampton U21
1 - 0
Bolton U21
Thursday, 28 August 2014
F
T
Arsenal U21
4 - 2
West Bromwich Albion U21
Friday, 29 August 2014
F
T
Stoke City U21
2 - 1
Derby U21

England – FA Trophy

Sunday, 23 March 2014
F
T
Cambridge United
4 - 0
Gosport Borough