Live Football : England

Live football scores, Live league tables


 

09:21 (GMT+1)

31 October 2014

England – Premier League

Saturday, 1 November 2014
13:45
Newcastle United
v
Liverpool
16:00
Arsenal
v
Burnley
16:00
Chelsea
v
Queens Park Rangers
16:00
Everton
v
Swansea City
16:00
Hull City
v
Southampton
16:00
Leicester City
v
West Bromwich Albion
16:00
Stoke City
v
West Ham United
Sunday, 2 November 2014
14:30
Manchester City
v
Manchester United
17:00
Aston Villa
v
Tottenham Hotspur
Monday, 3 November 2014
21:00
Crystal Palace
v
Sunderland

England – Championship

Friday, 31 October 2014
20:45
Norwich City
v
Bolton Wanderers
Saturday, 1 November 2014
13:15
Wolverhampton Wanderers
v
Birmingham City
16:00
Blackburn Rovers
v
Reading
16:00
Blackpool
v
Ipswich Town
16:00
Brentford
v
Derby County
16:00
Cardiff City
v
Leeds United
16:00
Charlton Athletic
v
Sheffield Wednesday
16:00
Huddersfield Town
v
Nottingham Forest
16:00
Rotherham United
v
Middlesbrough
16:00
Watford
v
Millwall
16:00
Wigan Athletic
v
Fulham
18:15
AFC Bournemouth
v
Brighton & Hove Albion

England – League 1

Tuesday, 28 October 2014
F
T
Chesterfield
0 - 3
Swindon Town
F
T
Leyton Orient
0 - 2
Preston North End
Saturday, 1 November 2014
16:00
Bradford City
v
Doncaster Rovers
16:00
Bristol City
v
Oldham Athletic
16:00
Chesterfield
v
Yeovil Town
16:00
Colchester United
v
Port Vale
16:00
Crawley Town
v
Crewe Alexandra
16:00
Fleetwood Town
v
Gillingham
16:00
Leyton Orient
v
Coventry City
16:00
Milton Keynes Dons
v
Swindon Town
16:00
Notts County
v
Walsall
16:00
Peterborough United
v
Scunthorpe United
16:00
Rochdale
v
Preston North End
16:00
Sheffield United
v
Barnsley

England – League 2

Friday, 31 October 2014
20:45
Accrington Stanley
v
Morecambe
Saturday, 1 November 2014
16:00
Burton Albion
v
Plymouth Argyle
16:00
Bury
v
Cambridge United
16:00
Cheltenham Town
v
York City
16:00
Dagenham & Redbridge
v
Shrewsbury Town
16:00
Exeter City
v
Luton Town
16:00
Hartlepool United
v
Newport County
16:00
Mansfield Town
v
Southend United
16:00
Northampton Town
v
AFC Wimbledon
16:00
Oxford United
v
Wycombe Wanderers
16:00
Portsmouth
v
Carlisle United
16:00
Tranmere Rovers
v
Stevenage

England – Conference Premier

Saturday, 1 November 2014
16:00
Aldershot Town
v
Gateshead FC
16:00
Altrincham
v
Alfreton Town
16:00
Braintree Town
v
Woking
16:00
Eastleigh
v
Chester FC
16:00
Forest Green Rovers
v
Lincoln
16:00
Grimsby Town
v
Dartford
16:00
Kidderminster Harriers
v
Torquay United
16:00
Nuneaton Town
v
Macclesfield Town
16:00
Southport
v
Dover
16:00
Telford
v
Bristol Rovers
16:00
Welling United
v
Barnet
16:00
Wrexham
v
Halifax Town

England – Conference North

Tuesday, 28 October 2014
F
T
Gloucester City
1 - 1
Solihull Moors
Saturday, 1 November 2014
16:00
Barrow
v
Guiseley
16:00
Boston Utd.
v
AFC Fylde
16:00
Brackley Town
v
Colwyn Bay
16:00
Bradford PA
v
Tamworth
16:00
Gainsborough
v
Chorley
16:00
Harrogate
v
Stockport
16:00
Leamington
v
Worcester
16:00
Lowestoft Town
v
Gloucester City
16:00
North Ferriby United
v
Oxford City
16:00
Solihull Moors
v
Hyde FC
16:00
Stalybridge
v
Hednesford

England – Conference South

Saturday, 1 November 2014
16:00
Basingstoke
v
Chelmsford
16:00
Bath City
v
St.Albans
16:00
Bishop Stortford
v
Hemel Hempstead
16:00
Concord Rangers
v
Weston Super Mare
16:00
Eastbourne Borough
v
Bromley
16:00
Farnborough
v
Gosport Borough
16:00
Staines Town
v
Ebbsfleet United
16:00
Wealdstone
v
Maidenhead U
16:00
Whitehawk
v
Havant and W.
Sunday, 2 November 2014
16:00
Hayes & Yeading United
v
Sutton United
Tuesday, 28 October 2014
A
E
T
Braintree Town
5 - 3
Weymouth
F
T
Dover
1 - 0
Eastbourne Borough
F
T
Halifax Town
5 - 0
Chorley
A
E
T
Harrow Borough
1 - 4
Basingstoke
F
T
Havant and W.
3 - 0
Canvey
A
E
T
Hemel Hempstead
2 - 0
Nuneaton Town
F
T
Lincoln
5 - 1
Alfreton Town
A
E
T
Southport
421 - 1
Tamworth
F
T
Telford
3 - 0
Spennymoor Town FC
F
T
Wrexham
5 - 2
Macclesfield Town
F
T
Barnet
4 - 1
Chelmsford
Wednesday, 29 October 2014
F
T
Shildon AFC
1 - 2
Norton United

England – Capital One Cup

Tuesday, 28 October 2014
F
T
AFC Bournemouth
2 - 1
West Bromwich Albion
F
T
Milton Keynes Dons
1 - 2
Sheffield United
F
T
Shrewsbury Town
1 - 2
Chelsea
F
T
Fulham
2 - 5
Derby County
F
T
Liverpool
2 - 1
Swansea City
Wednesday, 29 October 2014
F
T
Manchester City
0 - 2
Newcastle United
F
T
Stoke City
2 - 3
Southampton
F
T
Tottenham Hotspur
2 - 0
Brighton & Hove Albion
Tuesday, 7 October 2014
F
T
Hartlepool United
1 - 2
Sheffield United
F
T
Burton Albion
0 - 3
Doncaster Rovers
F
T
Dagenham & Redbridge
0 - 2
Leyton Orient
A
E
T
Oldham Athletic
422 - 2
Barnsley
F
T
Rochdale
0 - 1
Walsall
A
E
T
Tranmere Rovers
541 - 1
Carlisle United
F
T
Bury
3 - 1
Morecambe
A
E
T
Colchester United
243 - 3
Gillingham
F
T
Coventry City
3 - 1
Exeter City
F
T
Luton Town
0 - 1
Crawley Town
F
T
Milton Keynes Dons
2 - 3
AFC Wimbledon
F
T
Plymouth Argyle
3 - 2
Swindon Town
F
T
Portsmouth
1 - 2
Northampton Town
F
T
Preston North End
3 - 2
Port Vale
F
T
Scunthorpe United
1 - 2
Notts County
Wednesday, 8 October 2014
F
T
Cheltenham Town
1 - 3
Bristol City

England – Community Shield

Sunday, 10 August 2014
F
T
Arsenal
3 - 0
Manchester City

England – FA Cup

Saturday, 8 November 2014
16:00
Barnet
v
Wycombe Wanderers
16:00
Barnsley
v
Burton Albion
16:00
Basingstoke
v
Telford
16:00
Blyth Spartans
v
Altrincham
16:00
Braintree Town
v
Chesterfield
16:00
Bromley
v
Dartford
16:00
Bury
v
Hemel Hempstead
16:00
Cambridge United
v
Fleetwood Town
16:00
Cheltenham Town
v
Swindon Town
16:00
Coventry City
v
Worcester
16:00
Crewe Alexandra
v
Sheffield United
16:00
Dagenham & Redbridge
v
Southport
16:00
Dover
v
Morecambe
16:00
Eastleigh
v
Lincoln
16:00
Forest Green Rovers
v
Scunthorpe United
16:00
Gillingham
v
Bristol City
16:00
Gosport Borough
v
Colchester United
16:00
Grimsby Town
v
Oxford United
16:00
Halifax Town
v
Bradford City
16:00
Hartlepool United
v
East Thurrock United
16:00
Havant and W.
v
Preston North End
16:00
Luton Town
v
Newport County
16:00
Mansfield Town
v
Concord Rangers
16:00
Northampton Town
v
Rochdale
16:00
Norton United
v
Gateshead FC
16:00
Notts County
v
Accrington Stanley
16:00
Oldham Athletic
v
Leyton Orient
16:00
Peterborough United
v
Carlisle United
16:00
Plymouth Argyle
v
AFC Fylde
16:00
Port Vale
v
Milton Keynes Dons
16:00
Portsmouth
v
Aldershot Town
16:00
Southend United
v
Chester FC
16:00
Stevenage
v
Maidstone
16:00
Tranmere Rovers
v
Bristol Rovers
16:00
Walsall
v
Shrewsbury Town
16:00
Warrington Town
v
Exeter City
16:00
Weston Super Mare
v
Doncaster Rovers
16:00
Wrexham
v
Woking
16:00
Yeovil Town
v
Crawley Town
16:00
York City
v
AFC Wimbledon
Tuesday, 28 October 2014
F
T
Ashton United
1 - 0
Skelmersdale United
F
T
FC United
0 - 0
Blyth Spartans
F
T
Grantham Town
3 - 1
Buxton
F
T
Halesowen
1 - 0
Witton Albion
F
T
Kings Lynn Town
1 - 0
Belper Town
F
T
Matlock Town
3 - 0
Frickley Athletic
F
T
Nantwich Town
2 - 3
Stourbridge
F
T
Rushall Olympic
0 - 3
Barwell F.C.
F
T
Workington
3 - 2
Curzon
Monday, 3 November 2014
20:45
Curzon
v
Whitby
Tuesday, 28 October 2014
F
T
Arlesey Town
1 - 2
Corby Town
F
T
Banbury United
1 - 5
Hereford United
F
T
Bideford AFC
0 - 2
Cirencester Town
F
T
Biggleswade Town
3 - 3
Slough
F
T
Burnham
3 - 1
Frome Town
F
T
Chesham United
4 - 4
Cambridge C
F
T
Dunstable Town FC
1 - 3
Histon
F
T
Hungerford Town
2 - 0
Truro City
F
T
Paulton Rover
3 - 0
Hitchin Town
Monday, 3 November 2014
20:45
Redditch United
v
Hungerford Town

England – Isthmian League

Tuesday, 28 October 2014
F
T
Enfield Town
3 - 1
Margate
F
T
Leiston
3 - 0
Grays Athletic
Monday, 3 November 2014
P
o
s
t
Billericay
v
Maidstone
Friday, 31 October 2014
20:00
Liverpool U21
v
Tottenham U21
20:00
Manchester City U21
v
Everton U21
Monday, 3 November 2014
14:00
Sunderland U21
v
Fulham U21
20:00
Manchester United U21
v
Leicester U21
Tuesday, 28 October 2014
F
T
Aston Villa U21
2 - 1
Wolverhampton U21
Friday, 31 October 2014
20:00
Arsenal U21
v
Middlesbrough U21
Monday, 3 November 2014
20:00
Bolton U21
v
Brighton & Hove Albion U21
20:00
Newcastle U21
v
Aston Villa U21
20:00
West Bromwich Albion U21
v
Stoke City U21
20:00
Wolverhampton U21
v
Blackburn U21
Tuesday, 28 October 2014
F
T
Bamber Bridge
5 - 1
Lancaster City
Saturday, 1 November 2014
16:00
AFC Totton
v
Hereford United
16:00
Arlesey Town
v
Wingate & Finchley
16:00
Aylesbury
v
Merstham
16:00
Barkingside FC
v
Kingstonian
16:00
Bedford
v
Brightlingsea Regent
16:00
Belper Town
v
Histon
16:00
Bideford AFC
v
Didcot Town
16:00
Bognor Regis Town
v
AFC Sudbury
16:00
Brentwood Town
v
Biggleswade Town
16:00
Burgess Hill Town
v
Chesham United
16:00
Burnham
v
Hitchin Town
16:00
Bury Town
v
Hendon
16:00
Buxton
v
Ashton United
16:00
Canvey
v
Leatherhead
16:00
Carlton Town
v
Stourbridge
16:00
Chasetown
v
Newcastle Town
16:00
Chippenham Town
v
Frome Town
16:00
Clitheroe
v
Workington
16:00
Corby Town
v
Redditch United
16:00
Cray Wanderers
v
Faversham Town
16:00
Curzon
v
Northwich Victoria
16:00
Dereham Town
v
Enfield Town
16:00
Dorchester Town
v
Wimborne Town
16:00
Dulwich Hamlet
v
Chalfont St Peter
16:00
Evesham United
v
Banbury United
16:00
Farsley AFC
v
Blyth Spartans
16:00
Folkestone Invicta
v
Thurrock
16:00
Frickley Athletic
v
Marine
16:00
Gresley
v
Romulus
16:00
Halesowen
v
Matlock Town
16:00
Hampton & Richmond
v
Grays Athletic
16:00
Hornchurch
v
Harrow Borough
16:00
Horsham
v
Ware
16:00
Hungerford Town
v
East Thurrock United
16:00
Leek Town
v
Spalding United
16:00
Leiston
v
Leighton Town
16:00
Lewes
v
Harlow Town
16:00
Loughborough Dynamo
v
Grantham Town
16:00
Maidstone
v
Walton and Hersham
16:00
Mangotsfield United
v
Bishop's Cleeve
16:00
Margate
v
Slough
16:00
Market Drayton Town
v
Kings Lynn Town
16:00
Merthyr Town
v
Cirencester Town
16:00
Metropolitan Police F.C
v
Billericay
16:00
Mickleover Sports
v
Kettering
16:00
New Mills
v
Mossley A.F.C.
16:00
Northwood
v
Guernsey FC
16:00
Ossett Town
v
Trafford
16:00
Paulton Rover
v
Fleet Town
16:00
Poole Town F.C
v
North Leigh
16:00
Prescot Cables
v
Goole AFC
16:00
Royston Town
v
Witham Town
16:00
Rushall Olympic
v
Cambridge C
16:00
Scarborough Athletic
v
Darlington 1883
16:00
Sheffield FC
v
Witton Albion
16:00
Sholing
v
Tiverton
16:00
Skelmersdale United
v
Nantwich Town
16:00
South Park
v
Heybridge Swifts
16:00
Spennymoor Town FC
v
Bamber Bridge
16:00
St Neots Town
v
Ilkeston FC
16:00
Stamford AFC
v
Barwell F.C.
16:00
Stratford Town
v
Stafford Rangers
16:00
Thamesmead Town
v
Three Bridges
16:00
Truro City
v
Egham Town FC
16:00
Uxbridge
v
Hythe Town
16:00
VCD Athletic FC
v
Tonbridge Angels
16:00
Walton Casuals
v
Peacehaven & Telscombe FC
16:00
Weymouth
v
Shortwood United
16:00
Whitby
v
Ramsbottom United
16:00
Whyteleafe
v
Dunstable Town FC
16:00
Worthing
v
Chatham Town
Sunday, 2 November 2014
16:00
FC United
v
Padiham FC