Live Football : England

Live football scores, Live league tables


 

13:18 (GMT+2)

1 September 2014

England – Premier League

Saturday, 30 August 2014
F
T
Burnley
0 - 0
Manchester United
F
T
Manchester City
0 - 1
Stoke City
F
T
Newcastle United
3 - 3
Crystal Palace
F
T
Queens Park Rangers
1 - 0
Sunderland
F
T
Swansea City
3 - 0
West Bromwich Albion
F
T
West Ham United
1 - 3
Southampton
F
T
Everton
3 - 6
Chelsea
Sunday, 31 August 2014
F
T
Aston Villa
2 - 1
Hull City
F
T
Tottenham Hotspur
0 - 3
Liverpool
F
T
Leicester City
1 - 1
Arsenal

England – Championship

Saturday, 30 August 2014
F
T
Sheffield Wednesday
0 - 1
Nottingham Forest
F
T
Brighton & Hove Albion
2 - 2
Charlton Athletic
F
T
Derby County
1 - 1
Ipswich Town
F
T
Fulham
1 - 1
Cardiff City
F
T
Leeds United
1 - 0
Bolton Wanderers
F
T
Middlesbrough
0 - 1
Reading
F
T
Millwall
2 - 1
Blackpool
F
T
Norwich City
1 - 1
AFC Bournemouth
F
T
Rotherham United
0 - 2
Brentford
F
T
Watford
4 - 2
Huddersfield Town
F
T
Wigan Athletic
4 - 0
Birmingham City
F
T
Wolverhampton Wanderers
3 - 1
Blackburn Rovers

England – League 1

Saturday, 30 August 2014
F
T
Colchester United
1 - 3
Peterborough United
F
T
Doncaster Rovers
0 - 2
Oldham Athletic
F
T
Fleetwood Town
1 - 1
Leyton Orient
F
T
Gillingham
2 - 0
Crewe Alexandra
F
T
Milton Keynes Dons
2 - 0
Crawley Town
F
T
Port Vale
1 - 2
Chesterfield
F
T
Preston North End
1 - 1
Sheffield United
F
T
Rochdale
0 - 2
Bradford City
F
T
Scunthorpe United
2 - 1
Walsall
F
T
Swindon Town
1 - 1
Coventry City
F
T
Yeovil Town
1 - 1
Barnsley
Sunday, 31 August 2014
F
T
Notts County
1 - 2
Bristol City

England – League 2

Saturday, 30 August 2014
F
T
AFC Wimbledon
2 - 3
Stevenage
F
T
Bury
2 - 1
Accrington Stanley
F
T
Cambridge United
5 - 0
Carlisle United
F
T
Cheltenham Town
1 - 0
Hartlepool United
F
T
Northampton Town
1 - 0
Exeter City
F
T
Oxford United
3 - 3
Dagenham & Redbridge
F
T
Plymouth Argyle
2 - 0
Southend United
F
T
Portsmouth
0 - 1
Newport County
F
T
Shrewsbury Town
2 - 0
Luton Town
F
T
Tranmere Rovers
2 - 1
Morecambe
F
T
York City
0 - 0
Wycombe Wanderers
F
T
Mansfield Town
1 - 2
Burton Albion

England – Conference Premier

Saturday, 30 August 2014
F
T
Aldershot Town
2 - 1
Grimsby Town
F
T
Alfreton Town
0 - 2
Braintree Town
F
T
Bristol Rovers
2 - 1
Halifax Town
F
T
Dartford
2 - 1
Telford
F
T
Dover
0 - 1
Kidderminster Harriers
F
T
Gateshead FC
2 - 1
Chester FC
F
T
Lincoln
1 - 3
Torquay United
F
T
Macclesfield Town
2 - 0
Eastleigh
F
T
Nuneaton Town
2 - 1
Altrincham
F
T
Southport
0 - 2
Barnet
F
T
Welling United
1 - 1
Forest Green Rovers
F
T
Wrexham
1 - 2
Woking

England – Conference North

Saturday, 30 August 2014
F
T
AFC Fylde
3 - 1
Hednesford
F
T
Boston Utd.
1 - 1
Stalybridge
F
T
Chorley
2 - 1
Brackley Town
F
T
Gainsborough
1 - 0
Bradford PA
F
T
Guiseley
1 - 4
Gloucester City
F
T
Harrogate
1 - 0
Oxford City
F
T
Hyde FC
2 - 2
Tamworth
F
T
Leamington
0 - 3
Colwyn Bay
F
T
Solihull Moors
3 - 4
Barrow
F
T
Stockport
3 - 0
Lowestoft Town
F
T
Worcester
2 - 1
North Ferriby United

England – Conference South

Saturday, 30 August 2014
F
T
Basingstoke
1 - 0
Ebbsfleet United
F
T
Boreham Wood
1 - 2
Bath City
F
T
Chelmsford
1 - 3
Staines Town
F
T
Concord Rangers
0 - 0
Gosport Borough
F
T
Havant and W.
0 - 1
Bishop Stortford
F
T
Maidenhead U
0 - 0
Eastbourne Borough
F
T
St.Albans
2 - 4
Sutton United
F
T
Wealdstone
0 - 4
Bromley
F
T
Weston Super Mare
2 - 2
Hayes & Yeading United
F
T
Whitehawk
1 - 1
Farnborough
Friday, 29 August 2014
F
T
Beaconsfield Sycob
5 - 1
Didcot Town
F
T
Mickleover Sports
3 - 1
Thurnby Nirvana
F
T
Romulus
3 - 1
Causeway United
F
T
Thetford Town
0 - 3
Norwich United
F
T
Wantage Town
3 - 2
Kidlington
Saturday, 30 August 2014
F
T
Abingdon United
1 - 0
Egham Town
F
T
Alresford Town
2 - 2
Sherborne Town
F
T
Armthorpe Welfare
1 - 4
Marske United
F
T
Ashford Town
1 - 1
Daventry Town
F
T
Ashford United
0 - 1
Chipstead
F
T
Aveley
2 - 0
Basildon United
F
T
Aylesbury United
2 - 3
Aylesbury FC
F
T
Barkingside
5 - 0
Wivenhoe Town
F
T
Basford United
3 - 3
Sheffield FC
F
T
Bashley
0 - 2
Winchester City
F
T
Bedfont and Feltham
3 - 2
Leighton
F
T
Bemerton Heath Harlequins
0 - 0
Bournemouth FC
F
T
Bishop Auckland
4 - 4
Jarrow Roofing Boldon
F
T
Bishop's Cleeve
1 - 0
Ascot United
F
T
Blaby Whetstone Athletic
1 - 0
Stratford Town
F
T
Blackfield Langley
4 - 0
Highworth Town
F
T
Bodmin Town
4 - 1
Witheridge
F
T
Bowers and Pitsea
1 - 0
Colney Heath
F
T
Bradford Town
2 - 1
Wootton Bassett Town
F
T
Brentwood Town
1 - 0
Potters Bar Town
F
T
Bridgwater Town
1 - 0
Brislington
F
T
Bridlington Town
3 - 0
Northallerton Town
F
T
Burgess Hill
1 - 0
Eastbourne Town
F
T
Burnham Ramblers
1 - 3
Hadleigh United
F
T
Burscough
1 - 1
Moosley AFC
16:00
Canterbury City
v
Padiham
F
T
Carlton Town
2 - 1
Worksop Parramore
F
T
Chatham Town
1 - 2
Whyteleafe
F
T
Cheltenham Saracens
1 - 3
Fleet Town
F
T
Cheshunt
0 - 1
Thurrock
F
T
Cinderford Town
1 - 2
Horndean
F
T
Clipstone
2 - 1
Loughborough University
F
T
Clitheroe
3 - 2
Seaham Red Star
F
T
Codicote
1 - 1
Tilbury
F
T
Cogenhoe United
1 - 4
Kettering Town
F
T
Coleshill Town
2 - 2
Bromsgrove Sporting
F
T
Congleton Town
0 - 0
Salford City
F
T
Consett
2 - 0
Whickham
F
T
Coventry Sphinx
0 - 0
Bedworth United
F
T
Cowes Sports FC
0 - 1
Yate Town
F
T
Cray
3 - 1
Molesey FC
F
T
Deal Town
1 - 1
Chessington Hook United
F
T
Dereham Town
2 - 2
St Ives Town
F
T
Droylsden
4 - 0
Runcorn Linnets
F
T
Dudley Town
0 - 6
Market Drayton Town
F
T
Dunston
3 - 0
Durham City
F
T
East Grinstead Town
2 - 2
Raynes Park Vale
F
T
East Preston
2 - 1
Holmesdale
F
T
Eastbourne Town
2 - 3
Hastings Utd.
F
T
Ellistown and Ibstock United
1 - 0
Kirby Muxloe
F
T
Epsom Ewell
1 - 1
Croydon
F
T
Evesham
3 - 1
Kidsgrove Athletic
F
T
Fareham Town
0 - 3
Longwell Green Sports
F
T
Farsley AFC
4 - 1
Athersley Recreation
F
T
Faversham Town
2 - 1
Westfield Surrey
F
T
Fisher
2 - 4
Ramsgate
F
T
Garforth Town
1 - 2
Harrogate Railway Athletic
F
T
Godmanchester Rovers
2 - 3
Newmarket Town
F
T
Gresley
0 - 0
Cleethorpes Town
F
T
Hanwell Town
1 - 2
Biggleswade United
F
T
Hanworth Villa
1 - 1
North Greenford United
F
T
Harefield United
1 - 2
Leverstock Green
F
T
Hartley Wintney
2 - 1
Frimley Green
F
T
Hayes AFC
1 - 1
Holmer Green
F
T
Hertford Town
3 - 2
Great Wakering Rovers
F
T
Holbeach United
2 - 4
Boston Town
F
T
Horsham
1 - 0
Corinthian-Casuals
F
T
Ipswich Wanderers
2 - 1
Hoddesdon Town
F
T
Kempston Rovers
4 - 0
Sileby Rangers
F
T
Knaphill
2 - 1
Badshot Lea
F
T
Knaresborough Town
0 - 1
West Allotment Celtic
F
T
Leek Town
5 - 1
Lichfield City
F
T
Lincoln Utd.
4 - 0
Brigg Town
F
T
London Tigers
2 - 0
Clacton
F
T
Lordswood
2 - 2
Hythe Town
F
T
Loughborough Dynamo
0 - 2
Coalville
F
T
Maldon and Tiptree
1 - 2
London Colney
F
T
Maltby Main
0 - 6
Glossop North End
F
T
Mangotsfield Utd.
4 - 1
Cribbs
F
T
Merthyr Town
0 - 1
Larkhall Athletic
F
T
Milton United
2 - 1
Marlow
F
T
Mole Valley SCR
1 - 5
Carshalton Athletic
F
T
Needham Market
1 - 0
Soham Town Rangers
F
T
New Mills
2 - 3
Squires Gate
F
T
Newcastle Benfield FC
0 - 0
Kendal Town
F
T
Newcastle Town
1 - 1
Chasetown
F
T
Newport Isle of Wight
5 - 2
Winterbourne United
F
T
North Leigh
1 - 2
Flackwell Heath
F
T
Northwich 1874
3 - 3
Prescot Cables
F
T
Northwich Victoria
4 - 0
Emley AFC
F
T
Northwood
1 - 1
Kings Langley
F
T
Odd Down
0 - 2
Willand Rovers
F
T
Padiham
0 - 1
Shildon
F
T
Peterborough Northern Star
0 - 2
Mildenhall Town FC
F
T
Portchester AFC
1 - 4
Folland Sports
F
T
Radcliffe Borough
2 - 2
Atherton Collieries
F
T
Rainworth Miners Welfare
0 - 3
Staveley MW
F
T
Redbridge
1 - 1
Sudbury AFC
F
T
Redhill
0 - 0
Horsham YMCA
F
T
Retford United
1 - 3
Holwell Sports
F
T
Ringmer
0 - 4
Merstham
F
T
Royston Town
2 - 3
Brightlingsea Regent
F
T
Runcorn Town
1 - 1
Goole
F
T
Rushden and Diamonds
1 - 1
Bedford Town
F
T
Saffron Walden Town FC
1 - 1
Welwyn Garden City
F
T
Shawbury United
3 - 3
Tividale
F
T
Shepshed Dynamo
2 - 2
Quorn
F
T
Shepton Mallet
0 - 0
Saltash United
F
T
Sholing
3 - 1
Bristol Manor Farm
F
T
Shrivenham
1 - 6
Shortwood United
F
T
Sittingbourne
0 - 3
Dorking Wanderers
F
T
Slimbridge
0 - 1
Chalfont St Peter
F
T
South Park
2 - 1
Thamesmead Town
F
T
Spalding United
1 - 0
Heanor Town
F
T
Sporting Khalsa
0 - 1
Tipton Town
F
T
Stafford Town
1 - 4
Norton United
F
T
Staines Lammas
1 - 8
Barton Rovers
F
T
Stockport Sports
1 - 5
Ossett Town
F
T
Stocksbridge Park Steels
0 - 2
Bamber Bridge
F
T
Sutton Coldfield Town
3 - 3
Brocton
F
T
Swindon Supermarine
1 - 0
Hallen
F
T
Tadcaster Albion
0 - 2
Spennymoor Town
F
T
Taunton Town
4 - 1
Clevedon Town
F
T
Thame Utd
3 - 2
Highmoor Ibis
F
T
Tiverton
0 - 1
Plymouth Parkway
F
T
Tooting and Mitcham
0 - 0
Three Bridges
F
T
Totton
2 - 0
Gillingham Town
F
T
Walsall Wood
0 - 3
Stafford Rangers
F
T
Waltham Abbey
6 - 3
Cockfosters
F
T
Walton Casuals
1 - 1
Whitstable Town
F
T
Walton and Hersham
1 - 2
Herne Bay
F
T
Ware
0 - 3
Felixstowe Walton United
F
T
Warrington Town
4 - 1
Barton Town Old Boys
F
T
Washington
0 - 7
Lancaster
F
T
Wellington
2 - 3
Stourport Swifts
F
T
West Auckland Town
1 - 1
Darlington 1883
F
T
West Didsbury and Chorlton
0 - 3
Brighouse Town
F
T
Westfields
0 - 2
Rugby Town
F
T
Whitton United
0 - 2
Haverhill Borough
F
T
Wimborne Town
3 - 2
St Austell
F
T
Windsor
0 - 2
Godalming Town
F
T
Winterton Rangers FC
0 - 3
Ossett Albion
F
T
Wisbech Town
2 - 1
Kirkley Pakefield
F
T
Worthing
2 - 0
Guernsey
F
T
Wroxham
4 - 1
Great Yarmouth Town
F
T
Wulfrunians
1 - 2
Boldmere St. Michaels
Sunday, 31 August 2014
F
T
Albion Sports
1 - 2
Ashington
F
T
Baldock Town
0 - 3
Harlow Town
F
T
Canterbury City
0 - 2
Pagham
F
T
Dunstable Town
2 - 3
Uxbridge
F
T
Erith and Belvedere
2 - 2
Folkestone Invicta
F
T
Greenwich Borough
5 - 2
St Francis Rangers
F
T
Littlehampton Town
4 - 2
Shoreham
F
T
Romania FC
2 - 1
Heybridge Swifts
F
T
Scarborough Athletic
1 - 1
North Shields
Tuesday, 2 September 2014
20:30
Crewe Alexandra
v
Rochdale
20:30
Oldham Athletic
v
Bradford City
20:45
AFC Wimbledon
v
Southend United
20:45
Accrington Stanley
v
Carlisle United
20:45
Barnsley
v
York City
20:45
Cheltenham Town
v
Oxford United
20:45
Crawley Town
v
Cambridge United
20:45
Fleetwood Town
v
Morecambe
20:45
Notts County
v
Mansfield Town
20:45
Peterborough United
v
Leyton Orient
20:45
Preston North End
v
Shrewsbury Town
20:45
Scunthorpe United
v
Chesterfield
20:45
Stevenage
v
Gillingham
20:45
Wycombe Wanderers
v
Coventry City
20:45
Yeovil Town
v
Portsmouth

England – Capital One Cup

Tuesday, 26 August 2014
F
T
AFC Bournemouth
3 - 0
Northampton Town
F
T
Brentford
0 - 1
Fulham
F
T
Burnley
0 - 1
Sheffield Wednesday
A
E
T
Crewe Alexandra
2 - 3
Bolton Wanderers
F
T
Derby County
1 - 0
Charlton Athletic
F
T
Gillingham
0 - 1
Newcastle United
F
T
Huddersfield Town
0 - 2
Nottingham Forest
F
T
Leicester City
0 - 1
Shrewsbury Town
F
T
Middlesbrough
3 - 1
Preston North End
F
T
Millwall
0 - 2
Southampton
F
T
Norwich City
3 - 1
Crawley Town
F
T
Port Vale
2 - 3
Cardiff City
F
T
Scunthorpe United
0 - 1
Reading
F
T
Swansea City
1 - 0
Rotherham United
A
E
T
Swindon Town
2 - 4
Brighton & Hove Albion
F
T
Walsall
0 - 3
Crystal Palace
F
T
Watford
1 - 2
Doncaster Rovers
A
E
T
West Ham United
451 - 1
Sheffield United
F
T
Milton Keynes Dons
4 - 0
Manchester United
A
E
T
West Bromwich Albion
761 - 1
Oxford United
Wednesday, 27 August 2014
F
T
Aston Villa
0 - 1
Leyton Orient
F
T
Birmingham City
0 - 3
Sunderland
F
T
Bradford City
2 - 1
Leeds United
F
T
Burton Albion
1 - 0
Queens Park Rangers
F
T
Stoke City
3 - 0
Portsmouth

England – Community Shield

Sunday, 10 August 2014
F
T
Arsenal
3 - 0
Manchester City
Friday, 29 August 2014
F
T
Matlock Town
3 - 1
Barwell F.C.
Saturday, 30 August 2014
F
T
Ashton United
0 - 1
Stamford AFC
F
T
FC United
3 - 1
Ramsbottom United
F
T
Grantham Town
1 - 0
Belper Town
F
T
Halesowen
1 - 2
Blyth Spartans
F
T
Ilkeston FC
1 - 1
Curzon
F
T
Kings Lynn
0 - 1
Trafford
F
T
Marine
1 - 2
Buxton
F
T
Nantwich Town
3 - 2
Frickley Athletic
F
T
Rushall Olympic
0 - 0
Skelmersdale United
F
T
Whitby
1 - 1
Witton Albion
F
T
Workington
1 - 0
Stourbridge
Monday, 1 September 2014
20:45
Curzon
v
Workington
Tuesday, 2 September 2014
20:45
Barwell F.C.
v
Rushall Olympic
20:45
Belper Town
v
Kings Lynn
20:45
Blyth Spartans
v
FC United
20:45
Buxton
v
Grantham Town
20:45
Frickley Athletic
v
Matlock Town
20:45
Ramsbottom United
v
Marine
20:45
Skelmersdale United
v
Ashton United
20:45
Stamford AFC
v
Ilkeston FC
20:45
Stourbridge
v
Nantwich Town
20:45
Trafford
v
Whitby
20:45
Witton Albion
v
Halesowen
Saturday, 30 August 2014
F
T
Bideford AFC
3 - 0
Arlesey Town
F
T
Cambridge C
0 - 1
Weymouth
F
T
Chippenham Town
0 - 1
Hungerford Town
F
T
Corby Town
1 - 0
Truro City
F
T
Dorchester Town
0 - 0
Chesham United
F
T
Dunstable Town FC
2 - 1
Redditch United
F
T
Frome Town
4 - 2
Banbury United
F
T
Hereford United
2 - 5
Burnham
F
T
Hitchin Town
0 - 0
Cirencester Town
F
T
Poole Town F.C
1 - 0
Biggleswade Town
F
T
Slough
1 - 1
Histon
F
T
St Neots Town
1 - 1
Paulton Rover

England – Isthmian League

Saturday, 30 August 2014
F
T
Billericay
2 - 1
Dulwich Hamlet
F
T
Bury Town
1 - 1
Bognor Regis Town
F
T
East Thurrock United
1 - 3
Harrow Borough
F
T
Hampton & Richmond
2 - 1
Lewes
F
T
Hendon
0 - 3
Enfield Town
F
T
Maidstone
5 - 2
Canvey
F
T
Margate
1 - 1
Leiston
F
T
Metropolitan Police F.C
3 - 3
Leatherhead
F
T
Tonbridge Angels
0 - 2
Kingstonian
F
T
VCD Athletic FC
2 - 0
Witham Town
F
T
Wingate & Finchley
1 - 0
Hornchurch
Sunday, 31 August 2014
F
T
Grays Athletic
1 - 0
Peacehaven & Telscombe FC
Monday, 1 September 2014
20:45
Kingstonian
v
Bury Town
Tuesday, 2 September 2014
20:45
Bognor Regis Town
v
VCD Athletic FC
20:45
Canvey
v
Hendon
20:45
Dulwich Hamlet
v
Margate
20:45
Enfield Town
v
Tonbridge Angels
20:45
Harrow Borough
v
Hampton & Richmond
20:45
Hornchurch
v
Maidstone
20:45
Leiston
v
East Thurrock United
20:45
Witham Town
v
Wingate & Finchley
Wednesday, 3 September 2014
20:45
Leatherhead
v
Billericay
20:45
Lewes
v
Grays Athletic
20:45
Peacehaven & Telscombe FC
v
Metropolitan Police F.C
Sunday, 31 August 2014
F
T
Manchester City U21
1 - 1
West Ham U21
Friday, 29 August 2014
F
T
Stoke City U21
2 - 1
Derby U21

England – FA Trophy

Sunday, 23 March 2014
F
T
Cambridge United
4 - 0
Gosport Borough