Live Football : Australia

Live football scores, Live league tables


 

23:02 (GMT+2)

22 October 2020

Australia – Queensland

Tuesday, 20 October 2020
F
T
Sunshine Coast Wanderers
3 - 5
Eastern Suburbs
Wednesday, 21 October 2020
F
T
Gold Coast United FC
1 - 2
Gold Coast Knights
F
T
Brisbane City
0 - 1
Peninsula Power
Saturday, 24 October 2020
10:30
Brisbane Strikers
v
Redlands United
11:00
Eastern Suburbs
v
Gold Coast Knights
11:00
Lions FC
v
Brisbane City
Sunday, 25 October 2020
6:00
Moreton Bay United
v
Gold Coast United FC
7:00
Brisbane Roar FC Youth
v
Peninsula Power
9:00
Olympic FC
v
Sunshine Coast Wanderers

Australia – Southern

Friday, 23 October 2020
11:45
Adelaide Olympic
v
Para Hills Knights
11:45
Adelaide Raiders
v
Adelaide Blue Eagles
Saturday, 24 October 2020
6:00
Croydon Kings
v
Campbelltown City
6:30
Adelaide City
v
North Eastern Metro Stars
6:30
Cumberland United
v
Adelaide Comets
6:30
Modbury Jets
v
Adelaide United Youth

Australia – Tasmania

Saturday, 24 October 2020
5:00
South Hobart
v
Riverside Olympic
5:30
Glenorchy Knights
v
Devonport City
7:30
Clarence Zebras
v
Launceston City
7:30
Kingborough Lions
v
Olympia FC Warriors
Saturday, 10 October 2020
P
o
s
t
Balcatta
v
Perth Glory Youth
P
o
s
t
Perth
v
Inglewood United
Wednesday, 26 August 2020
F
T
Melbourne City FC
2 - 0
Western United FC
F
T
Sydney FC
2 - 0
Perth Glory
Sunday, 30 August 2020
A
E
T
Sydney FC
1 - 0
Melbourne City FC

Australia – Hyundai A-League

Saturday, 15 August 2020
F
T
Sydney FC
1 - 2
Western United FC
Wednesday, 19 August 2020
F
T
Western United FC
1 - 3
Melbourne City FC

Australia – Northern:: play-off

Saturday, 10 October 2020
F
T
Casuarina
2 - 3
Mindil Aces

Australia – Northern

Friday, 25 September 2020
F
T
Port Darwin
5 - 1
Mindil Aces
Saturday, 26 September 2020
F
T
Darwin Hearts FC
1 - 1
Casuarina
F
T
Hellenic
5 - 0
University Azzurri FC

Australia – Western:: play-off

Wednesday, 7 October 2020
F
T
Cockburn City
0 - 2
Floreat Athena
A
E
T
ECU Joondalup
1 - 3
Perth
Sunday, 11 October 2020
F
T
Perth
0 - 4
Floreat Athena
Saturday, 10 October 2020
F
T
Cockburn City
0 - 2
Floreat Athena
A
E
T
ECU Joondalup
1 - 3
Gwelup Croatia

Australia – Western: Championship

Saturday, 3 October 2020
F
T
ECU Joondalup
4 - 0
Sorrento
F
T
Floreat Athena
1 - 2
Cockburn City
F
T
Gwelup Croatia
2 - 0
Armadale

Australia – Western

Saturday, 5 September 2020
F
T
Bayswater City
4 - 2
Floreat Athena
F
T
Cockburn City
2 - 0
Armadale
F
T
ECU Joondalup
3 - 0
Balcatta
F
T
Gwelup Croatia
7 - 2
Rockingham City FC
F
T
Perth
1 - 1
Sorrento
F
T
Perth Glory Youth
2 - 1
Inglewood United

Australia – Western: Relegation

Saturday, 3 October 2020
F
T
Balcatta
2 - 1
Rockingham City FC
F
T
Inglewood United
1 - 2
Bayswater City
F
T
Perth Glory Youth
2 - 2
Perth

Australia – Capital:: play-off

Saturday, 26 September 2020
F
T
Canberra FC
3 - 1
Gungahlin United
Sunday, 27 September 2020
F
T
Woden Weston FC
1 - 2
Monaro Panthers

Australia – Capital: Championship

Saturday, 19 September 2020
F
T
Gungahlin United
2 - 0
Tigers FC
F
T
Canberra FC
1 - 0
Belconnen United

Australia – Capital

Saturday, 29 August 2020
F
T
Belconnen United
2 - 0
Tigers FC
F
T
Monaro Panthers
0 - 0
Gungahlin United
F
T
Woden Weston FC
3 - 1
Canberra Olympic
Sunday, 30 August 2020
F
T
Canberra FC
1 - 1
Tuggeranong United

Australia – Capital: Relegation

Sunday, 20 September 2020
F
T
Canberra Olympic
0 - 5
Monaro Panthers
F
T
Tuggeranong United
0 - 3
Woden Weston FC

Australia – New South Wales

Friday, 9 October 2020
F
T
Marconi Stallions
0 - 3
Sydney FC Youth
F
T
Blacktown City FC
5 - 2
Western Sydney Wanderers FC Youth
F
T
APIA Leichhardt Tigers
1 - 4
Sydney United 58
Saturday, 10 October 2020
F
T
Mt Druitt Town Rangers
1 - 1
Sydney Olympic
Sunday, 11 October 2020
F
T
Rockdale City Suns
2 - 1
North Shore Mariners
F
T
Wollongong Wolves
5 - 2
Manly United

Australia – Northern New South Wales

Sunday, 11 October 2020
F
T
Broadmeadow Magic
1 - 1
Lambton Jaffas FC
F
T
Edgeworth Eagles
9 - 0
Adamstown Rosebud FC
F
T
Lake Macquarie
1 - 2
Charlestown Azzurri
F
T
Valentine Phoenix
0 - 3
Newcastle Olympic

Australia – Victorian

Friday, 11 September 2020
C
a
n
c
Melbourne Knights
v
Eastern Lions SC
C
a
n
c
Port Melbourne Sharks SC
v
Dandenong City
C
a
n
c
Green Gully Cavaliers
v
Dandenong Thunder SC
C
a
n
c
Oakleigh Cannons
v
Hume City FC
Saturday, 12 September 2020
C
a
n
c
Altona Magic
v
St Albans Saints
Sunday, 13 September 2020
C
a
n
c
Heidelberg United
v
Avondale FC

Australia – FFA Cup

Wednesday, 23 October 2019
F
T
Adelaide United
4 - 0
Melbourne City FC

Australia – Southern State League

Saturday, 24 October 2020
6:30
Adelaide Hills
v
White City Woodville
6:30
Adelaide Victory
v
West Torrens Birkalla
6:30
Seaford Rangers
v
Fulham United FC
6:30
Sturt Lions
v
South Adelaide
6:30
West Adelaide
v
Playford City Patriots
Sunday, 25 October 2020
5:30
Vipers FC
v
Western Strikers
Saturday, 24 October 2020
8:30
Rochedale Rovers
v
Logan Lightning
8:30
Southside Eagles
v
Holland Park Hawks
10:00
SWQ Thunder
v
Wolves FC
10:30
Souths United
v
Sunshine Coast
11:00
Mitchelton
v
Ipswich Knights

Australia – NPL Queensland : Women

Tuesday, 20 October 2020
F
T
Souths United (w)
3 - 4
Gold Coast United (w)
Wednesday, 21 October 2020
F
T
Queensland Lions (w)
9 - 0
Moreton Bay United FC (w)
Friday, 23 October 2020
11:00
Logan Lightning (w)
v
FQ QAS (w)
Saturday, 24 October 2020
8:00
Gold Coast United (w)
v
SWQ Thunder (w)
8:45
Queensland Lions (w)
v
Eastern Suburbs (w)
10:00
Mitchelton (w)
v
The Gap (w)
Sunday, 25 October 2020
9:00
Souths United (w)
v
Moreton Bay United FC (w)
Friday, 11 September 2020
F
T
Adelaide University (w)
2 - 3
FFSA NTC (w)
F
T
Salisbury Inter (w)
6 - 2
Metro United (w)
F
T
Adelaide City (w)
4 - 0
West Adelaide (w)
F
T
Adelaide Comets (w)
2 - 3
Fulham United (w)

Australia – Brisbane Premier League

Saturday, 10 October 2020
F
T
Acacia Ridge FC
4 - 1
The Gap
F
T
Toowong
1 - 1
Albany Creek
Sunday, 11 October 2020
F
T
St George Willawong FC
2 - 1
Grange Thistle
Saturday, 10 October 2020
A
E
T
Central Coast Mariners Youth
6 - 2
Northern Tigers
Saturday, 26 September 2020
F
T
Blacktown Spartans
3 - 1
Hills United FC
F
T
Northern Tigers
3 - 1
Hakoah Sydney City East
F
T
St George FC
0 - 2
Spirit FC
Sunday, 27 September 2020
F
T
Central Coast Mariners Youth
4 - 1
Bonnyrigg White Eagles
F
T
St George City
4 - 1
Newcastle Jets Youth
Saturday, 5 September 2020
C
a
n
c
Brunswick City
v
Northcote City
C
a
n
c
Bulleen Lions
v
Manningham United Blues
C
a
n
c
Kingston City
v
Moreland Zebras
C
a
n
c
Langwarrin SC
v
North Geelong Warriors
C
a
n
c
Moreland City FC
v
Goulburn Valley Suns
C
a
n
c
Pascoe Vale SC
v
Werribee City
Friday, 31 January 2020
F
T
Sydney FC Youth
5 - 1
Melbourne Victory Youth

Australia – Y-League

Saturday, 25 January 2020
F
T
Melbourne Victory Youth
4 - 1
Adelaide United Youth
F
T
Sydney FC Youth
7 - 0
Canberra United Youth
F
T
Western Sydney Wanderers FC Youth
6 - 4
Newcastle Jets Youth
Sunday, 26 January 2020
F
T
Perth Glory Youth
0 - 1
Melbourne City FC Youth

Australia – NPL Youth Western

Saturday, 3 October 2020
F
T
Balcatta U20
1 - 3
Rockingham City FC U20
F
T
ECU Joondalup U20
4 - 2
Sorrento U20
F
T
Floreat Athena U20
1 - 1
Cockburn City U20
F
T
Gwelup Croatia U20
7 - 0
Armadale U20
F
T
Inglewood United U20
1 - 4
Bayswater City U20
F
T
Perth Glory U20
1 - 2
Perth U20
Wednesday, 7 October 2020
A
E
T
Gwelup Croatia U20
451 - 1
Bayswater City U20
F
T
Perth U20
1 - 2
ECU Joondalup U20
Sunday, 11 October 2020
F
T
Bayswater City U20
1 - 0
ECU Joondalup U20

Australia – W-League:: play-off

Saturday, 21 March 2020
F
T
Melbourne City FC
1 - 0
Sydney FC

Australia – W-League

Saturday, 29 February 2020
F
T
Melbourne Victory
3 - 1
Sydney FC
F
T
Perth Glory
2 - 3
Western Sydney Wanderers FC
Sunday, 1 March 2020
F
T
Melbourne City FC
3 - 1
Brisbane Roar FC
Saturday, 17 October 2020
F
T
Grange Thistle (w)
1 - 0
The Lakes (w)
F
T
Robina City (w)
1 - 1
AC Carina (w)
Sunday, 18 October 2020
F
T
Ipswich City (w)
0 - 2
Coomera (w)
F
T
Peninsula Power (w)
1 - 1
Annerley (w)
Friday, 9 October 2020
F
T
Adelaide City (w)
1 - 2
Metro United (w)