Live Football : Argentina

Primera Division live scores, league table, football fixtures


 

17:19 (GMT+1)

2 December 2020

League Table

Argentina – Primera Division

#Team NamePWDLFAGDPTS
1Boca Juniors231463358+2748
2River Plate2314544118+2347
3Velez Sarsfield2311662714+1339
4Racing Club2391222823+539
5Argentinos Juniors2310942217+539
6Defensa y Justicia2310672618+836
7Lanus239953229+336
8San Lorenzo2311393230+236
9Rosario Central239953129+236
10Newell's Old Boys239863325+835
11Arsenal Sarandi239773732+534
12Talleres2310493430+434
13Estudiantes238692322+130
14Independiente2385102725+229
15Atletico Tucuman237882225–329
16Union2376102130–927
17Banfield236891923–426
18Central Cordoba de Santiago236892129–826
19Gimnasia LP2365122223–123
20Patronato de Parana2358102234–1223
21Huracan2357111727–1022
22Aldosivi2364132035–1522
23Colon2353151739–2218
24Godoy Cruz2360172246–2418

Results

Argentina – Primera Division

Tuesday, 10 March 2020
F
T
Estudiantes
1 - 2
Racing Club
Monday, 9 March 2020
F
T
Newell's Old Boys
0 - 2
Godoy Cruz
F
T
Talleres
2 - 0
Colon
F
T
Union
0 - 3
Velez Sarsfield
Sunday, 8 March 2020
F
T
Atletico Tucuman
1 - 1
River Plate
F
T
Boca Juniors
1 - 0
Gimnasia LP
F
T
San Lorenzo
4 - 3
Lanus
F
T
Independiente
3 - 0
Central Cordoba de Santiago
Saturday, 7 March 2020
F
T
Argentinos Juniors
2 - 1
Rosario Central
F
T
Banfield
0 - 3
Huracan
F
T
Defensa y Justicia
2 - 0
Patronato de Parana
Friday, 6 March 2020
F
T
Arsenal Sarandi
4 - 0
Aldosivi
Wednesday, 4 March 2020
F
T
Velez Sarsfield
0 - 1
Godoy Cruz
Tuesday, 3 March 2020
F
T
Huracan
1 - 0
Independiente
Monday, 2 March 2020
F
T
Velez Sarsfield
2 - 0
Argentinos Juniors
F
T
Patronato de Parana
3 - 2
Talleres
Sunday, 1 March 2020
F
T
Central Cordoba de Santiago
1 - 1
Banfield
F
T
Godoy Cruz
1 - 3
Union
F
T
Aldosivi
1 - 3
San Lorenzo
F
T
Lanus
1 - 1
Estudiantes
F
T
Rosario Central
3 - 1
Arsenal Sarandi
Saturday, 29 February 2020
F
T
Colon
0 - 4
Boca Juniors
F
T
Gimnasia LP
1 - 0
Atletico Tucuman
F
T
River Plate
1 - 1
Defensa y Justicia
Friday, 28 February 2020
F
T
Racing Club
1 - 1
Newell's Old Boys
Tuesday, 25 February 2020
F
T
Union
0 - 0
Central Cordoba de Santiago
F
T
Talleres
4 - 2
Huracan
Monday, 24 February 2020
F
T
Estudiantes
0 - 2
River Plate
F
T
Defensa y Justicia
3 - 0
Rosario Central
Sunday, 23 February 2020
F
T
Newell's Old Boys
4 - 0
Colon
F
T
Atletico Tucuman
2 - 2
Lanus
F
T
Arsenal Sarandi
0 - 4
Velez Sarsfield
F
T
Boca Juniors
3 - 0
Godoy Cruz
Saturday, 22 February 2020
F
T
Argentinos Juniors
1 - 1
Patronato de Parana
F
T
San Lorenzo
0 - 1
Racing Club
F
T
Independiente
0 - 1
Gimnasia LP
Friday, 21 February 2020
F
T
Banfield
0 - 1
Aldosivi
Tuesday, 18 February 2020
F
T
Independiente
1 - 1
Arsenal Sarandi
Monday, 17 February 2020
F
T
Central Cordoba de Santiago
0 - 4
Boca Juniors
F
T
Estudiantes
1 - 2
Defensa y Justicia
Sunday, 16 February 2020
F
T
Talleres
1 - 0
San Lorenzo
F
T
Lanus
1 - 1
Newell's Old Boys
F
T
River Plate
1 - 0
Banfield
Saturday, 15 February 2020
F
T
Colon
1 - 1
Racing Club
F
T
Huracan
0 - 2
Aldosivi
F
T
Atletico Tucuman
0 - 2
Argentinos Juniors
F
T
Rosario Central
1 - 0
Gimnasia LP
Friday, 14 February 2020
F
T
Patronato de Parana
1 - 0
Union
Tuesday, 11 February 2020
F
T
Godoy Cruz
2 - 1
Huracan
Monday, 10 February 2020
F
T
Union
1 - 2
River Plate
F
T
Arsenal Sarandi
1 - 1
Talleres
Sunday, 9 February 2020
F
T
Boca Juniors
2 - 0
Atletico Tucuman
F
T
San Lorenzo
1 - 0
Velez Sarsfield
F
T
Racing Club
1 - 0
Independiente
Saturday, 8 February 2020
F
T
Argentinos Juniors
0 - 0
Lanus
F
T
Gimnasia LP
1 - 1
Patronato de Parana
F
T
Defensa y Justicia
0 - 0
Colon
F
T
Banfield
1 - 1
Rosario Central
F
T
Newell's Old Boys
0 - 0
Estudiantes
Friday, 7 February 2020
F
T
Aldosivi
0 - 2
Central Cordoba de Santiago
Tuesday, 4 February 2020
F
T
Newell's Old Boys
1 - 0
San Lorenzo
Monday, 3 February 2020
F
T
Talleres
1 - 2
Boca Juniors
F
T
Patronato de Parana
2 - 2
Arsenal Sarandi
Sunday, 2 February 2020
F
T
Argentinos Juniors
1 - 1
Racing Club
F
T
River Plate
2 - 0
Central Cordoba de Santiago
F
T
Lanus
2 - 0
Godoy Cruz
F
T
Colon
0 - 1
Banfield
Saturday, 1 February 2020
F
T
Huracan
1 - 1
Gimnasia LP
F
T
Independiente
5 - 0
Rosario Central
F
T
Atletico Tucuman
1 - 1
Defensa y Justicia
F
T
Estudiantes
3 - 1
Union
Friday, 31 January 2020
F
T
Velez Sarsfield
1 - 1
Aldosivi
Monday, 27 January 2020
F
T
Boca Juniors
0 - 0
Independiente
Sunday, 26 January 2020
F
T
Godoy Cruz
0 - 1
River Plate
F
T
Banfield
3 - 3
Patronato de Parana
F
T
Defensa y Justicia
4 - 1
Talleres
F
T
Racing Club
1 - 1
Atletico Tucuman
Saturday, 25 January 2020
F
T
Rosario Central
2 - 1
Huracan
F
T
Union
1 - 0
Argentinos Juniors
F
T
Arsenal Sarandi
1 - 1
Newell's Old Boys
F
T
San Lorenzo
1 - 1
Estudiantes
F
T
Central Cordoba de Santiago
1 - 0
Colon
Friday, 24 January 2020
F
T
Aldosivi
2 - 0
Lanus
F
T
Gimnasia LP
0 - 0
Velez Sarsfield
Sunday, 19 January 2020
F
T
Independiente
1 - 2
River Plate
Friday, 13 December 2019
F
T
Arsenal Sarandi
2 - 1
Colon
F
T
Independiente
2 - 3
Newell's Old Boys
Tuesday, 10 December 2019
F
T
Argentinos Juniors
1 - 1
Estudiantes
Monday, 9 December 2019
F
T
River Plate
0 - 1
San Lorenzo
F
T
Patronato de Parana
0 - 1
Velez Sarsfield
Sunday, 8 December 2019
F
T
Lanus
1 - 0
Racing Club
F
T
Defensa y Justicia
2 - 0
Godoy Cruz
F
T
Gimnasia LP
2 - 1
Central Cordoba de Santiago
F
T
Rosario Central
1 - 0
Boca Juniors
Saturday, 7 December 2019
F
T
Independiente
0 - 1
Banfield
F
T
Huracan
0 - 2
Arsenal Sarandi
F
T
Atletico Tucuman
2 - 2
Newell's Old Boys
F
T
Talleres
0 - 0
Union
Friday, 6 December 2019
F
T
Colon
0 - 2
Aldosivi
Tuesday, 3 December 2019
F
T
Union
1 - 0
Huracan
Monday, 2 December 2019
F
T
Aldosivi
0 - 0
Independiente
F
T
Central Cordoba de Santiago
1 - 1
Rosario Central
F
T
Arsenal Sarandi
1 - 1
Lanus
Sunday, 1 December 2019
F
T
Newell's Old Boys
2 - 3
River Plate
F
T
San Lorenzo
2 - 0
Patronato de Parana
F
T
Godoy Cruz
0 - 5
Talleres
F
T
Velez Sarsfield
3 - 1
Colon
Saturday, 30 November 2019
F
T
Racing Club
1 - 1
Defensa y Justicia
F
T
Estudiantes
1 - 1
Atletico Tucuman
F
T
Boca Juniors
1 - 1
Argentinos Juniors
Friday, 29 November 2019
F
T
Banfield
1 - 1
Gimnasia LP
Tuesday, 26 November 2019
F
T
Rosario Central
5 - 1
Aldosivi
F
T
Argentinos Juniors
1 - 0
Newell's Old Boys
Monday, 25 November 2019
F
T
Talleres
3 - 3
Racing Club
F
T
Colon
3 - 2
Estudiantes
F
T
Patronato de Parana
0 - 2
Godoy Cruz
Sunday, 24 November 2019
F
T
Atletico Tucuman
2 - 2
San Lorenzo
F
T
Boca Juniors
2 - 0
Union
F
T
Banfield
1 - 0
Velez Sarsfield
F
T
Gimnasia LP
0 - 1
Arsenal Sarandi
Saturday, 23 November 2019
F
T
Defensa y Justicia
2 - 0
Lanus
F
T
Huracan
1 - 1
Central Cordoba de Santiago
Monday, 11 November 2019
F
T
Velez Sarsfield
0 - 0
Boca Juniors
Sunday, 10 November 2019
F
T
Godoy Cruz
1 - 2
Independiente
F
T
Central Cordoba de Santiago
3 - 2
Patronato de Parana
F
T
River Plate
0 - 1
Rosario Central
F
T
Aldosivi
0 - 3
Gimnasia LP
F
T
Newell's Old Boys
2 - 0
Defensa y Justicia
F
T
Racing Club
1 - 0
Huracan
Saturday, 9 November 2019
F
T
Union
0 - 1
Atletico Tucuman
F
T
Lanus
0 - 1
Banfield
F
T
San Lorenzo
3 - 0
Argentinos Juniors
Friday, 8 November 2019
F
T
Estudiantes
1 - 0
Talleres
Tuesday, 5 November 2019
F
T
Central Cordoba de Santiago
0 - 0
Velez Sarsfield
F
T
Huracan
0 - 1
Lanus
Monday, 4 November 2019
F
T
Independiente
2 - 1
San Lorenzo
F
T
Defensa y Justicia
0 - 0
Argentinos Juniors
Sunday, 3 November 2019
F
T
Aldosivi
1 - 2
River Plate
F
T
Boca Juniors
5 - 1
Arsenal Sarandi
F
T
Banfield
3 - 3
Union
F
T
Talleres
1 - 0
Newell's Old Boys
F
T
Patronato de Parana
1 - 1
Racing Club
Saturday, 2 November 2019
F
T
Colon
0 - 2
Atletico Tucuman
F
T
Gimnasia LP
0 - 1
Estudiantes
F
T
Rosario Central
5 - 2
Godoy Cruz
Friday, 1 November 2019
F
T
Lanus
2 - 1
Boca Juniors
Thursday, 31 October 2019
F
T
Racing Club
0 - 0
Banfield
F
T
Arsenal Sarandi
2 - 2
Central Cordoba de Santiago
F
T
Velez Sarsfield
0 - 0
Huracan
Wednesday, 30 October 2019
F
T
River Plate
2 - 1
Colon
F
T
Argentinos Juniors
1 - 0
Talleres
F
T
San Lorenzo
1 - 3
Defensa y Justicia
F
T
Union
2 - 2
Independiente
Tuesday, 29 October 2019
F
T
Godoy Cruz
3 - 2
Aldosivi
F
T
Estudiantes
3 - 0
Rosario Central
F
T
Atletico Tucuman
2 - 0
Patronato de Parana
F
T
Newell's Old Boys
0 - 4
Gimnasia LP
Tuesday, 22 October 2019
F
T
Central Cordoba de Santiago
0 - 1
Estudiantes
F
T
Colon
2 - 1
Godoy Cruz
Sunday, 20 October 2019
F
T
Talleres
2 - 4
Lanus
F
T
Aldosivi
1 - 0
Defensa y Justicia
F
T
Gimnasia LP
0 - 1
Union
F
T
Huracan
2 - 0
San Lorenzo
F
T
Rosario Central
0 - 1
Velez Sarsfield
Saturday, 19 October 2019
F
T
Arsenal Sarandi
3 - 3
River Plate
F
T
Boca Juniors
0 - 1
Racing Club
F
T
Banfield
1 - 2
Atletico Tucuman
F
T
Independiente
0 - 1
Argentinos Juniors
F
T
Patronato de Parana
1 - 3
Newell's Old Boys
Monday, 7 October 2019
F
T
Defensa y Justicia
0 - 1
Boca Juniors
Sunday, 6 October 2019
F
T
Racing Club
2 - 0
Aldosivi
F
T
Velez Sarsfield
2 - 0
Independiente
F
T
Lanus
1 - 1
Rosario Central
F
T
Union
1 - 0
Colon
F
T
River Plate
2 - 0
Patronato de Parana
Saturday, 5 October 2019
F
T
Newell's Old Boys
0 - 0
Banfield
F
T
Atletico Tucuman
2 - 1
Talleres
F
T
Godoy Cruz
2 - 4
Gimnasia LP
F
T
Argentinos Juniors
2 - 1
Arsenal Sarandi
F
T
San Lorenzo
1 - 4
Central Cordoba de Santiago
F
T
Estudiantes
0 - 0
Huracan
Tuesday, 1 October 2019
F
T
Central Cordoba de Santiago
1 - 0
Godoy Cruz
F
T
Colon
1 - 0
Argentinos Juniors
Monday, 30 September 2019
F
T
Independiente
3 - 2
Talleres
Sunday, 29 September 2019
F
T
Boca Juniors
1 - 1
Newell's Old Boys
F
T
Banfield
0 - 1
San Lorenzo
F
T
Huracan
0 - 0
Atletico Tucuman
F
T
Velez Sarsfield
0 - 1
Defensa y Justicia
F
T
Rosario Central
1 - 1
Racing Club
Saturday, 28 September 2019
F
T
Aldosivi
1 - 2
Union
F
T
Patronato de Parana
1 - 1
Lanus
F
T
Arsenal Sarandi
3 - 0
Estudiantes
F
T
Gimnasia LP
0 - 2
River Plate
Tuesday, 24 September 2019
F
T
Talleres
2 - 1
Gimnasia LP
Monday, 23 September 2019
F
T
River Plate
1 - 2
Velez Sarsfield
Sunday, 22 September 2019
F
T
Atletico Tucuman
0 - 1
Independiente
F
T
Newell's Old Boys
2 - 0
Aldosivi
F
T
Godoy Cruz
0 - 2
Banfield
F
T
Lanus
3 - 2
Colon
F
T
Racing Club
2 - 1
Arsenal Sarandi
Saturday, 21 September 2019
F
T
Union
0 - 0
Rosario Central
F
T
Argentinos Juniors
3 - 1
Central Cordoba de Santiago
F
T
Estudiantes
1 - 0
Patronato de Parana
F
T
Defensa y Justicia
0 - 1
Huracan
F
T
San Lorenzo
0 - 2
Boca Juniors
Tuesday, 17 September 2019
F
T
Aldosivi
1 - 1
Patronato de Parana
F
T
Velez Sarsfield
1 - 0
Atletico Tucuman
Monday, 16 September 2019
F
T
Boca Juniors
1 - 0
Estudiantes
Sunday, 15 September 2019
F
T
Huracan
0 - 4
River Plate
F
T
Gimnasia LP
1 - 2
Racing Club
F
T
Banfield
0 - 1
Talleres
F
T
Rosario Central
1 - 1
Newell's Old Boys
F
T
Independiente
2 - 2
Lanus
Saturday, 14 September 2019
F
T
Arsenal Sarandi
4 - 1
Union
F
T
Central Cordoba de Santiago
1 - 2
Defensa y Justicia
F
T
Godoy Cruz
0 - 1
Argentinos Juniors
F
T
Colon
2 - 1
San Lorenzo
Sunday, 1 September 2019
F
T
Racing Club
3 - 1
Godoy Cruz
F
T
Atletico Tucuman
1 - 0
Arsenal Sarandi
F
T
Colon
1 - 1
Rosario Central
F
T
Talleres
2 - 1
Aldosivi
F
T
Newell's Old Boys
4 - 1
Huracan
F
T
River Plate
0 - 0
Boca Juniors
Saturday, 31 August 2019
F
T
Lanus
1 - 0
Central Cordoba de Santiago
F
T
Defensa y Justicia
0 - 0
Banfield
F
T
Estudiantes
0 - 1
Velez Sarsfield
F
T
Argentinos Juniors
1 - 0
Gimnasia LP
F
T
San Lorenzo
2 - 1
Union
F
T
Patronato de Parana
1 - 0
Independiente
Tuesday, 27 August 2019
F
T
Aldosivi
3 - 0
Atletico Tucuman
F
T
Huracan
0 - 0
Argentinos Juniors
Monday, 26 August 2019
F
T
Banfield
0 - 1
Boca Juniors
Sunday, 25 August 2019
F
T
Independiente
2 - 0
Colon
F
T
Godoy Cruz
2 - 1
Estudiantes
F
T
Union
1 - 2
Lanus
F
T
Central Cordoba de Santiago
0 - 0
Racing Club
F
T
River Plate
0 - 1
Talleres
Saturday, 24 August 2019
F
T
Arsenal Sarandi
0 - 2
San Lorenzo
F
T
Gimnasia LP
0 - 1
Defensa y Justicia
F
T
Velez Sarsfield
3 - 1
Newell's Old Boys
F
T
Rosario Central
1 - 1
Patronato de Parana
Tuesday, 20 August 2019
F
T
Estudiantes
3 - 0
Independiente
Monday, 19 August 2019
F
T
Boca Juniors
2 - 0
Aldosivi
F
T
Atletico Tucuman
1 - 0
Godoy Cruz
F
T
Colon
2 - 1
Gimnasia LP
Sunday, 18 August 2019
F
T
Racing Club
1 - 6
River Plate
F
T
Patronato de Parana
2 - 1
Huracan
F
T
Defensa y Justicia
0 - 3
Arsenal Sarandi
F
T
Lanus
3 - 1
Velez Sarsfield
Saturday, 17 August 2019
F
T
Argentinos Juniors
3 - 2
Banfield
F
T
Talleres
1 - 1
Central Cordoba de Santiago
F
T
Newell's Old Boys
2 - 0
Union
F
T
San Lorenzo
2 - 2
Rosario Central
Tuesday, 6 August 2019
F
T
Godoy Cruz
0 - 2
Arsenal Sarandi
Monday, 5 August 2019
F
T
Patronato de Parana
0 - 2
Boca Juniors
Sunday, 4 August 2019
F
T
Velez Sarsfield
2 - 2
Racing Club
F
T
Union
2 - 1
Defensa y Justicia
F
T
Gimnasia LP
0 - 1
San Lorenzo
F
T
Banfield
1 - 0
Estudiantes
F
T
River Plate
3 - 0
Lanus
Saturday, 3 August 2019
F
T
Huracan
2 - 0
Colon
F
T
Aldosivi
0 - 0
Argentinos Juniors
F
T
Rosario Central
1 - 0
Talleres
F
T
Central Cordoba de Santiago
1 - 0
Atletico Tucuman
Tuesday, 30 July 2019
F
T
Arsenal Sarandi
1 - 0
Banfield
F
T
Atletico Tucuman
1 - 2
Rosario Central
Monday, 29 July 2019
F
T
Boca Juniors
0 - 0
Huracan
Sunday, 28 July 2019
F
T
Argentinos Juniors
1 - 1
River Plate
F
T
Estudiantes
1 - 0
Aldosivi
F
T
Newell's Old Boys
2 - 0
Central Cordoba de Santiago
F
T
Talleres
1 - 0
Velez Sarsfield
F
T
Defensa y Justicia
0 - 1
Independiente
Saturday, 27 July 2019
F
T
Racing Club
0 - 0
Union
F
T
Colon
0 - 1
Patronato de Parana
F
T
San Lorenzo
3 - 2
Godoy Cruz
F
T
Lanus
1 - 1
Gimnasia LP