Live Football : Argentina

Live football scores, Live league tables


 

13:37 (GMT+2)

17 October 2017

Argentina – Primera Division

Saturday, 14 October 2017
F
T
Lanus
2 - 1
Union
F
T
San Lorenzo
3 - 1
Defensa y Justicia
F
T
Colon
2 - 0
Temperley
F
T
Rosario Central
1 - 3
Argentinos Juniors
F
T
Estudiantes
1 - 1
Banfield
F
T
Velez Sarsfield
1 - 0
Newells Old Boys
Sunday, 15 October 2017
F
T
Racing Club
1 - 0
Tigre
F
T
Chacarita Juniors
1 - 2
Independiente
F
T
Godoy Cruz
3 - 0
Gimnasia LP
F
T
Belgrano
0 - 0
Talleres
F
T
River Plate
2 - 2
Atletico Tucuman
Monday, 16 October 2017
F
T
Patronato de Parana
0 - 2
Boca Juniors
Tuesday, 17 October 2017
F
T
Olimpo
0 - 2
Huracan
F
T
Arsenal Sarandi
0 - 1
San Martin San Juan

Argentina – Primera B Nacional

Saturday, 14 October 2017
F
T
Agropecuario
2 - 0
Ferro Carril Oeste
F
T
Deportivo Riestra
0 - 1
Quilmes
F
T
Instituto
1 - 1
Aldosivi
Sunday, 15 October 2017
F
T
Santamarina
1 - 0
Atletico Rafaela
F
T
Nueva Chicago
1 - 1
Deportivo Moron
F
T
Flandria
0 - 0
Brown de Adrogue
F
T
Juventud Unida Gualeguaychu
1 - 0
Independiente Rivadavia
F
T
Gimnasia Jujuy
0 - 1
Villa Dalmine
F
T
Sportivo Estudiantes
2 - 0
Boca Unidos
F
T
Almagro
2 - 0
All Boys
Monday, 16 October 2017
F
T
San Martin de Tucuman
1 - 1
Club Atletico Mitre
Tuesday, 17 October 2017
F
T
Los Andes
1 - 0
Sarmiento

Argentina – Primera B Metropolitana

Friday, 13 October 2017
F
T
CD UAI Urquiza
3 - 1
CA Fenix
F
T
Villa San Carlos
0 - 0
Acassuso
F
T
CA San Miguel
1 - 1
Club Atletico Platense
Saturday, 14 October 2017
F
T
Almirante Brown
2 - 0
Club Atletico Estudiantes
F
T
Colegiales
0 - 0
CA Talleres Remedios de Escalada
F
T
Atlanta
2 - 2
Barracas Central
F
T
Comunicaciones
1 - 0
Sacachispas FC
Sunday, 15 October 2017
F
T
Deportivo Espanol
0 - 1
Tristan Suarez
F
T
San Telmo
1 - 0
CA Defensores de Belgrano
Tuesday, 17 October 2017
20:30
Acassuso
v
Comunicaciones
20:35
Barracas Central
v
Deportivo Espanol
Wednesday, 18 October 2017
1:05
Club Atletico Platense
v
CD UAI Urquiza
20:30
CA Defensores de Belgrano
v
Colegiales
20:30
CA Fenix
v
Villa San Carlos
20:30
Club Atletico Estudiantes
v
CA San Miguel
20:30
Sacachispas FC
v
San Telmo
20:35
Tristan Suarez
v
Almirante Brown
P
o
s
t
CA Talleres Remedios de Escalada
v
Atlanta

Argentina – Primera C

Friday, 13 October 2017
F
T
Berazategui
0 - 1
CA Ferrocarril Midland
F
T
Canuelas
4 - 0
Defensores de Cambaceres
F
T
Club Lujan
2 - 2
Central Cordoba de Rosario
F
T
Deportivo Armenio
3 - 1
Leandro N. Alem
F
T
Sportivo Italiano
0 - 1
Ituzaingo
Saturday, 14 October 2017
F
T
El Porvenir
0 - 1
CA Defensores Unidos
F
T
Justo Jose de Urquiza
3 - 0
Laferrere
F
T
Excursionistas
0 - 4
Argentino de Quilmes
Sunday, 15 October 2017
F
T
San Martin Burzaco
2 - 0
Sportivo Barracas
F
T
Deportivo Merlo
1 - 0
Dock Sud
Tuesday, 17 October 2017
20:30
Central Cordoba de Rosario
v
El Porvenir
20:30
Ituzaingo
v
Club Lujan
20:30
Leandro N. Alem
v
Justo Jose de Urquiza
Wednesday, 18 October 2017
20:30
Argentino de Quilmes
v
Deportivo Merlo
20:30
CA Defensores Unidos
v
Berazategui
20:30
CA Ferrocarril Midland
v
Canuelas
20:30
Defensores de Cambaceres
v
Excursionistas
20:30
Dock Sud
v
Deportivo Armenio
20:30
Laferrere
v
San Martin Burzaco
20:30
Sportivo Barracas
v
Sportivo Italiano

Argentina – Primera D

Friday, 13 October 2017
F
T
Claypole
2 - 0
Real Pilar
Saturday, 14 October 2017
F
T
Atlas
0 - 2
Central Espanol
Monday, 16 October 2017
F
T
Argentino Merlo
1 - 1
General Lamadrid
F
T
Central Ballester
1 - 2
Argentino Rosario
F
T
Deportivo Muniz
0 - 1
CA Lugano
F
T
Deportivo Paraguayo
0 - 2
Juventud Unida San Miguel
F
T
Puerto Nuevo
0 - 2
Victoriano Arenas
F
T
Yupanqui
0 - 1
Liniers CSD

Argentina – Federal A:: zone 1

Saturday, 14 October 2017
F
T
Independiente de Neuquen
0 - 1
Club Rivadavia
F
T
Villa Mitre
0 - 0
Sansinena BB
Sunday, 15 October 2017
F
T
Deportivo Roca
2 - 3
Ferro Carril Oeste General Pico
F
T
CA Alvarado
2 - 1
Club Cipolletti
Thursday, 19 October 2017
18:30
Club Rivadavia
v
Villa Mitre
21:00
Ferro Carril Oeste General Pico
v
Independiente de Neuquen
21:00
Sansinena BB
v
CA Alvarado
Friday, 20 October 2017
2:00
Club Cipolletti
v
Deportivo Madryn

Argentina – Federal A:: zone 2

Saturday, 14 October 2017
F
T
Deportivo Maipu
1 - 1
Juventud Unida Universitario
F
T
Gutierrez SC
1 - 2
Desamparados
F
T
Union Villa Krause
0 - 0
Union Aconquija
Sunday, 15 October 2017
F
T
San Lorenzo de Alem
2 - 1
Estudiantes de Rio Cuarto
Monday, 16 October 2017
F
T
Gimnasia Mendoza
2 - 0
Huracan Las Heras
Thursday, 19 October 2017
21:00
Huracan Las Heras
v
Gutierrez SC
21:00
Union Aconquija
v
San Lorenzo de Alem
Friday, 20 October 2017
2:30
Desamparados
v
Union Villa Krause
2:30
Estudiantes de Rio Cuarto
v
Deportivo Maipu

Argentina – Federal A:: zone 3

Saturday, 14 October 2017
F
T
Defensores de Pronunciamiento
2 - 1
Gimnasia y Esgrima de Concepcion
F
T
CD Libertad
1 - 1
Sportivo Belgrano
Sunday, 15 October 2017
F
T
Sportivo Las Parejas
2 - 0
Atletico Parana
F
T
Douglas Haig
3 - 1
Union de Sunchales
F
T
Central Cordoba de Santiago
4 - 1
Defensores de Belgrano de Villa Ramallo
Thursday, 19 October 2017
21:00
Atletico Parana
v
Defensores de Pronunciamiento
21:00
Defensores de Belgrano de Villa Ramallo
v
CD Libertad
Friday, 20 October 2017
2:00
Sportivo Belgrano
v
Douglas Haig
2:00
Union de Sunchales
v
Sportivo Las Parejas
2:15
Gimnasia y Esgrima de Concepcion
v
Central Cordoba de Santiago

Argentina – Federal A:: zone 4

Saturday, 14 October 2017
F
T
Deportivo Mandiyu
0 - 1
Guarani Antonio Franco
F
T
Deportivo San Jorge Tucuman
1 - 2
Altos Hornos Zapla
Sunday, 15 October 2017
F
T
Crucero del Norte
2 - 3
Sarmiento de Resistencia
F
T
Juventud Antoniana
1 - 1
Gimnasia y Tiro
Thursday, 19 October 2017
22:00
Guarani Antonio Franco
v
CA Chaco For Ever
22:00
Sportivo Patria
v
Crucero del Norte
Friday, 20 October 2017
2:30
Gimnasia y Tiro
v
Deportivo Mandiyu
2:30
Sarmiento de Resistencia
v
Deportivo San Jorge Tucuman
3:00
Altos Hornos Zapla
v
Juventud Antoniana

Argentina – Copa Argentina

Thursday, 19 October 2017
2:10
River Plate
v
Atlanta

Argentina – Super Cup

Sunday, 5 February 2017
F
T
Lanus
3 - 0
River Plate